nových členov ochranné opatrenia. Ministrom zahraničných vecí únie to včera v Luxemburgu oznámil komisár pre rozšírenie Günter Verheugen.
Proces sledovania príprav Slovenska a ďalších deviatich vstupujúcich krajín na členstvo v EÚ možno preto podľa Verheugena ukončiť. "Tento proces nám umožnil dospieť k záveru, že k 1. máju nie je potrebné uplatniť ochranné opatrenia," povedal komisár ministrom. Pripomenul ale, že ochranné opatrenia, ktorá má Brusel k dispozícii v prípade problémov s novými členmi, a ktoré môžu znamenať napríklad zatvorenie prístupu na trh únie pre isté výrobky, môže EÚ využiť v období troch rokov po rozšírení. "Ak sa vyskytne vážny problém, komisia nebude váhať," upozornil Verheugen. Potvrdil, že ešte nedávno Brusel plánoval uplatniť ochranné opatrenia v oblasti bezpečnosti potravín, vďaka obrovskému úsiliu nových členov v uplynulých mesiacoch to však nakoniec nebude nutné. "Táto oblasť však bude aj po rozšírení vyžadovať pozornosť zo strany komisie," pokračoval komisár s tým, že inšpekčné tímy EK budú priamo na mieste sledovať, ako noví členovia uplatňujú legislatívu EÚ v praxi.
Slovensku už nič nestojí v ceste, aby mohlo oslavovať svoj vstup do Európskej únie. Takto reagoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan na včerajšie oznámenie komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena, že všetky nové krajiny sú na členstvo pripravené a netreba voči nim uplatniť žiadne ochranné opatrenia.
Za míľnik v európskej histórii, ako aj štartovací bod novej éry mieru a prosperity v 25 krajinách Európskej únie označil dátum 1. máj v posolstve prístupovým krajinám EÚ predseda írskej vlády Bertie Ahern.
"Som pevne presvedčený, že myšlienka obsiahnutá v prísloví - nemal by si sa brániť silou, ale tvojimi priateľmi - dáva najavo, že si budeme dátum 1. mája 2004 pamätať ako deň, keď sme my Európania dosiahli míľnik v európskej histórii, ako aj deň, v ktorý sa začala datovať nová éra mieru a stability v našich 25 krajinách," uviedol Ahern.
Ahern ako premiér jednej z členských krajín únie verí, že EÚ pomôže jednotlivým štátom dosiahnuť a udržať si skutočnú suverenitu. Odmieta pritom tvrdenia, podľa ktorých by štáty EÚ museli prijať politiku zasahujúcu do ich suverenity.
Autor: Luxemburg/Dublin (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.