ostrove La Palma, je pomerne známe astronomické observatórium. V tomto observatóriu bolo nedávno do činnosti uvedené zariadenie SuperWASP, ktorého cieľom bude hľadanie planét za hranicami našej Slnečnej sústavy. Toto zariadenie je v podstate teleskop s veľmi širokým zorným poľom, ktorý je vystrojený veľmi citlivým systémom na meranie jasu tisícok pozorovaných hviezd. Ak okolo niektorej z hviezd obieha planéta, ktorá je svojou veľkosťou porovnateľná s planétou Jupiter, môže táto planéta prechádzať (pri pohľade zo Zeme) popred svoju materskú hviezdu. Žiaden pozemský teleskop neumožňuje síce takúto planétu priamo vidieť, ale počas jej prechodu popred hviezdu sa na niekoľko hodín máličko zníži jas hviezdy. Zariadenie SuperWASP bude schopné zaregistrovať toto zníženie jasu. Počas jedného nočného pozorovania poskytne SuperWASP údaje v rozsahu asi 60 GB, čo je kapacita bežného pevného disku osobného počítača. Na analýzu získaných údajov sa využije veľmi zložitý softvér. Analyzované údaje budú voľne prístupné v databáze univerzity v britskom Leicesteri. Ako povedal vedúci celého projektu Dr. Don Pollacco, uvedenie zariadenia SuperWASP do činnosti je vyvrcholením niekoľkoročnej práce astronómov z mnohých inštitúcií. Náklady na stavbu celého zariadenia boli približne 400 000 tisíc libier. Vedci predpokladajú, že zariadenie SuperWASP pomôže objaviť tisíce nových planét.
V súčasnosti je okrem našej Slnečnej sústavy známych ďalších 105 planetárnych sústav so 120 planétami "jupiterovského" typu. Dve z týchto sústav majú tri planéty, 11 má dve planéty a zvyšných 92 obsahuje len jednu planétu. Všetky z týchto planét až na jednu boli objavené na základe vplyvu, ktorý majú tieto planéty na svoju materskú hviezdu. Obiehanie planéty okolo hviezdy spôsobuje totiž jemné "kývanie" hviezdy, ktoré možno odhaliť podľa zmien jasu svetla, prichádzajúceho z danej hviezdy. Vedci zatiaľ nevedia s istotou stanoviť, koľko z tzv. exoplanetárnych sústav môže obsahovať "obývateľné" planéty, podobné našej Zemi. Počítačové simulácie ukazujú, že približne v polovici takýchto sústav by mohli existovať obývateľné planéty.
Zo Zeme pozorovateľný prechod planéty popred materskú hviezdu sa vyskytuje aj v našej Slnečnej sústave. Najbližšie nastane takýto jav 8. júna tohto roku, keď sa popred slnečný kotúč bude presúvať Venuša.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.