colnej odbúralo aj pasovú kontrolu na hraniciach so súčasnými členmi EÚ. Na Diskusnom fóre o budúcnosti v zjednotenej Európe to uviedol premiér Mikuláš Dzurinda.
Zároveň avizoval zmenu štruktúry investičných stimulov tak, aby sa ich ťažiskom po vyrovnaní ceny pracovnej sily stala jej kvalifikovanosť. Prehlbovanie vzdelania označil za zásadnú prioritu Slovenska ako členského štátu únie. Považuje to za nevyhnutnú podmienku konkurencieschopnosti.
"Investičné stimuly nám dávajú zabrať. Stojí to veľa peňazí. Mali by sme hovoriť o inom druhu investičných stimulov," konštatoval premiér. Dúfa, že sa vláde podarí dokončiť reformu školstva zmenou financovania vysokých škôl a presadiť zákon o peňažnej spoluúčasti študentov.
Dzurinda definoval vládnu politiku po 1. máji, keď sa spolu s ďalšími deviatimi krajinami staneme členmi EÚ. Chce pokračovať v modernizácii Slovenska vyššou efektívnosťou, rozširovaním výroby s pridanou hodnotou, skvalitňovaním výskumu a zmenou spoločenského vedomia tak, aby sa nielen dodržiavali zákony, ale aj pravidlá hry, ktoré nie sú na papieri.
Predseda vlády tiež pomenoval protirečenia rozšírenej únie. Budeme sa musieť rozhodnúť, či budeme presadzovať viac národné alebo európske záujmy. Prihovoril sa za skĺbenie oboch v záujme občana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.