Slobodné fórum (SF) príde na rokovania s trojicou koaličných strán
Predsedníčka SF Zuzana Martináková opakovane zdôrazňuje nemenný postoj strany o tom, že nevstúpi do vlády na čele s Mikulášom Dzurindom. Zmenu postoja naznačil podpredseda Ivan Šimko, ktorý pripustil možnosť vstupu slobodných do Dzurindovej vlády. Martináková to vzápätí odmietla a vyhlásila, že Šimko podľa nej len uvažoval v širších súvislostiach.
MEDZITITUL: Hrušovský: SF musí povedať, či chce byť stranou opozície
Predstavitelia Slobodného fóra (SF) musia povedať, či chcú robiť opozičnú politiku, alebo sa s koalíciou len hrať a schvaľovať iba zákony, ktoré im vyhovujú. Pre TASR to uviedol predseda KDH a parlamentu Pavol Hrušovský. Toto sú podľa neho témy na rokovania, ktoré čakajú SF a KDH dnes.
Hrušovský sa domnieva, že poslanci, ktorí prišli do parlamentu za vládnu koalíciu, musia formulovať svoj vzťah k nej. Musia povedať, či chcú "schvaľovať len to, čo bude vyhovovať ich straníckym záujmom tak, aby si posilňovali svoj vplyv a aby získavali politické preferencie," domnieva sa Hrušovský. "Ak si vyjasníme tento ich vzťah k stranám vládnej koalície, k programu tejto vlády, potom budem môcť oveľa objektívnejšie zhodnotiť situáciu," vyhlásil šéf KDH.
MEDZITITUL: Proti získavaniu hlasov poslancov za akékoľvek výhody
Predseda KDH a parlamentu Pavol Hrušovský odmieta spôsob získavania hlasov nezávislých poslancov v Národnej rade SR pre jednotlivé hlasovania za cenu akýchkoľvek výhod pre ich regióny.
"Ak budeme rovní a rovnejší, ak niekto len preto, že jedným hlasovaním podporí zákon, získa za to akúkoľvek výhodu, tak prečo by nemali všetci poslanci využívať potom takéto vymoženosti, na ktoré ich premiér naučil," povedal Hrušovský. Nečudoval by sa preto, keby takýto spôsob využil ktorýkoľvek z poslancov vládnej koalície. "Ja odmietam takého praktiky," zdôraznil šéf KDH. Tento spôsob získavania podpory považuje za nezodpovedný prístup. "Skôr by som volil iný spôsob a to rokovať s tými poslancami, ktorí hlasovali za program tejto vlády, ako ísť mimo tejto štruktúry," povedal Hrušovský.
Pripomenul, že upozorňovali na niektoré prípady, keď podľa nich spôsob SDKÚ na získavanie poslancov bol kupčením s hlasmi poslancov. Hrušovský je za to, aby vládna koalícia získala pre spoluprácu, nech už je to akýmkoľvek spôsobom, všetkých poslancov, ktorí tvorili pôvodnú 78-člennú väčšinu v parlamente na začiatku volebného obdobia.
Štýl politiky premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý vnútil vládnej koalícii, nie je pre KDH a SMK prijateľný. Dlhodobo škodí nielen politickým stranám, ale mohol by škodiť aj Slovensku a do istej miery by mohol oslabiť aj parlamentnú demokraciu v krajine. Domnieva sa predseda KDH Pavol Hrušovský, ktorý však nemieni vyzývať premiéra na odchod z funkcie.
Pripomenul, že spolu s SMK na to Dzurindu dlhodobo upozorňujú. "Bolo by zlé, keby sme si zvykli na takýto spôsob a vytvorili istý precedens do budúcnosti, že v politike je všetko možné," povedal Hrušovský. Opakovane vyzval Dzurindu, aby sa vážne začal zaoberať týmto problémom a aby rokoval. "Nie však tak, že ostatní nevedia s kým rokuje a o čom rokuje, ale aby sme robili politiku veľmi otvorenú, navzájom voči sebe korektnú a pre všetkých občanov SR zodpovednú," dodal.
Hrušovský však nemieni vyzvať premiéra Dzurindu na odchod z funkcie, ale bude vyzývať stranu, ktorá Dzurindu delegovala do tejto funkcie, aby rozhodla. "V nej vidím najväčšiu zodpovednosť za súčasnú krízu v koalícii," doplnil.
"Mikuláš Dzurinda chce hľadať vinníka tam, kde ten vinník nie je. Nemôžem súhlasiť, že tento stav silného nedorozumenia odštartovala SMK," povedal Hrušovský v súvislosti s vyjadreniami premiéra, ktorý vidí zásadný zlom v zmene správania sa šéfa SMK Bélu Bugára voči jeho osobe. Pripomenul, že spolu s Bugárom opätovne vyzývali premiéra na zmenu štýlu politiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.