desať nových krajín EÚ, vrátane Slovenska.
Protokol podpísali za úniu írsky minister zahraničia Brian Cowen a komisár pre vonkajšie vzťahy Chris Patten, za ruskú stranu šéf diplomacie Sergej Lavrov. Protokol sprevádza spoločné politické vyhlásenie, ktoré bolo do posledných chvíľ predmetom sporu kvôli problému ruskej menšiny v Lotyšsku a Estónsku.
EÚ a Rusko nakoniec podľa spoločného vyhlásenia "vítajú členstvo (nových krajín) v EÚ ako pevnú záruku ochrany ľudských práv a osôb patriacich menšinám". Obe strany tiež podčiarkujú záväzok chrániť ľudské a menšinové práva.
Včerajší podpis ukončil mesiace sporov a rokovaní medzi Bruselom a Moskvou, ktorá otvorene vyjadrovala svoje obavy z ekonomických i politických dôsledkov rozšírenia o krajiny, ktoré v minulosti patrili do sovietskeho bloku. EÚ trvala na automatickom rozšírení dohody o spolupráci na nové krajiny, Rusko však predložilo zoznam svojich požiadaviek. Brusel nakoniec pripustil isté zmeny v režime vzájomných vzťahov. Únia zruší clá na prepravu tovaru medzi Ruskom a ruskou enklávou Kaliningradom, ktorá bude od soboty obklopená územím EÚ. Zníži tiež obchodné clá, zvýši kvóty na dovoz ruskej ocele a zmierni antidumpingové opatrenia. Podľa dohody ostanú nedotknuté existujúce kontrakty Ruska s novými členmi EÚ ohľadne dodávok jadrových materiálov. Dohoda o partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Ruskom sa bude od 1. mája uplatňovať na desať nových krajín zatiaľ v prechodnom režime, pretože je potrebné ju ratifikovať oboma stranami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.