na zmrazenie platov ústavných činiteľov. Tvrdí, že ide o citlivú otázku, ktorá sa dá ľahko zneužiť.
"Aj keby poslanci nebrali ani korunu, ani tak by nebola spokojnosť a boli by podozrievaní, že majú iné zdroje príjmu," povedal minister. Dodal, že objektívnym kritériom pri zvyšovaní platov ústavných činiteľov je ich väzba na výšku priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorá je z roka na rok vyššia. Ak by výška priemernej mzdy klesla, v takom prípade by klesli aj platy ústavných činiteľov.
Návrh novely zákona o platových pomeroch ústavných činiteľov z dielne SF hovoril o tom, že plat ústavných činiteľov mal zostať na úrovni rokov 2002 a 2003.
Zvýšenie platov o 17 percent sa týka poslancov, členov vlády, prezidenta, ale aj sudcov a prokurátorov či premiéra. Mikuláš Dzurinda už oznámil, že za prvé tri mesiace tohto roka daroval valorizovanú časť svojej mzdy v hodnote 7290 korún mesačne neziskovému fondu detí špeciálnej školy pre telesne postihnutých v Bratislave, neziskovému fondu pri ZŠ internátnej pre sluchovo postihnutých v Bratislave a osamelej pracujúcej matke štvorčlennej rodiny z okresu Humenné.
SF bude naďalej presadzovať zmrazenie valorizácie platov ústavných činiteľov. Rozhodnutie vlády predsedníčku fóra Zuzanu Martinákovú prekvapilo. "Rozhoduje parlament, takže to stanovisko vlády už nie je až také dôležité," povedala. Dodala, že slobodní si ešte preštudujú dôvody vlády na zamietnutie návrhu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.