zaslúži, aby sme svoje peniažky nechali práve tu. Test je náramne jednoduchý - stačí, ak zistíme, či tu vedia slušne pozdraviť.
Test začína pri prvom kontakte s personálom. Pri vstupe najmä do menších predajní platí, že zdraví vždy prvý - prichádzajúci. Potom však už možno pri pulte, medzi regálmi, pri pokladni a všade, kde sme s obsluhujúcimi v kontakte skúšať, s akou úctou tu s ľuďmi zaobchádzajú a či pri honbe za ziskom nezabudli na túto súčasť obchodovania. Solídne obchodné firmy totiž venujú tréningu personálu na vzťahy so zákazníkmi úzkostlivú pozornosť.
Dnes je už veľa predajní, kde personál nečaká, kým pozdraví zákazník, ale vhodne ho pozdravom privíta:
najvhodnejšie je zdraviť dobrý deň s obmenami podľa častí dňa. Ďalší pobyt zákazníka je už v réžii personálu - hlavne v špecializovaných predajniach je cenné, ak sa človeka ujme kvalifikovaný predavač, tobôž, ak kupujúci zreteľne prejavuje záujem o nákup.
Tajomstvom najúspešnejších obchodníkov je, že sa usilujú nenechávať zákazníkov dlho čakať - venujú sa im s plným zaujatím, radia, informujú. Ústretovosť a takt prejaví kvalitný predavač aj tým, že nikdy nedáva najavo svoju nevôľu, ak sa zákazník dožaduje lacnejšieho tovaru - v takomto prípade je slušné vyhovieť a nie mstiť sa insolventnejšiemu zákazníkovi zlomyseľným ponúkaním príliš drahých vecí a zhadzovaním kvality cenovo prístupnejšieho tovaru.
Vrcholom obchodníkvho sebaovládania je, že i keď potom človek, s ktorým strávili veľa času nič nenakúpi, zachová dekórum - aj takto úspešne zabojoval za dobrú povesť obchodu.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.