aj keď presne nevedia, aké. Tiež nevedia, v čom je rozdielny od čierneho.
Zelený čaj nie je žiadna zvláštna odroda, ale ináč spracovaný čaj po zbere z čajovníka. Jeho vlasťou je Čína. Z 240 druhov čajovníka sa hodí na prípravu čaju ani nie desať z nich. Jeho pupene, mladé listy a výhonky sa trhajú a zhromažďujú, pričom z jedného kríka (bežný je asi 4 m vysoký a má priemerne sto rokov) sa získa ročne asi 200 gramov čerstvých výhonkov. Pre čierny čaj je potrebné, aby lístky zvädli a stratili vlhkosť, potom sa lámu, aby sa čím viac vzduchu dostalo do bunečnej hmoty. Tomuto procesu sa hovorí fermentácia.
Oproti tomuto sa používa iný postup pre zelený čaj. Jeho lístky sa hneď po zbere nahrievajú, aby nenastala fermentácia. Nahrievanie vodou alebo parou trvá iba niekoľko minút, aby lístky nestmavli. Potom sa čaj vysuší.
Ak hovoríme o zelených liečiteľov v titulku, povieme aj to, v čom spočíva liečivá sila zeleného čaju. Predovšetkým obsahuje viac vitamínov a minerálnych látok než čierny čaj a je zdravší. Objavili v ňom chemické zlúčeniny, ktoré spomaľujú rakovinové bujnenie, pomáhajú ustáliť hladinu cukru u diabetikov, zabraňujú vzniku srdcovo-cievnych ochorení. Okrem toho dokáže zelený čaj pomalšie a prijateľnejšie uvoľňovať do nášho organizmu povzbudzujúci teín, ktorý môže u niektorých ľudí vo väčších dávkach v čiernom čaji vyvolávať búšenie srdca alebo nervozitu. Zelený čaj priaznivo pôsobí aj na pokožku. Takže, naordinujte si zelený čaj vtedy, keď:
- vás hnevá srdce,
- potrebujete posilniť imunitný systém,
- chcete vylúčiť poruchy tráviaceho ústrojenstva,
- potrebujete povzbudenie, ale neznášate "kofeínový šok" z čiernej kávy alebo čierneho čaju.
Výťažky zo zeleného čaju sa pridávajú do kozmetických prípravkov napr. od mydla, riaseniek, do zubných pást spolu so zinkom, mätovým olejom. Zelený čaj si niektorí mýlia s olejom z čajovníka, ktorý sa označuje anglicky Tea Tree (čajový strom). Tento sa získava destiláciou z kmeňa rastliny, teda nepije sa, ale používa sa proti pliesňam, baktériám a hubám, na zápaly a poranenia v ústach, na afty a opary, pri poštípaní hmyzom, na drobné popáleniny, ranky, pľuzgiere, akné.
Do tretice je to aloe vera. Tú poznala egyptská kráľovná Nefertiti a používala ju ako kozmetický a liečebný prostriedok, aj Krištof Kolumbus ako účinný preventívny prostriedok pre lodnú posádku, aj ako liek proti zažívacím problémom a na posilnenie imunity. V listoch aloe vera je vyše 150 účinných látok, vitamínov, minerálov - napr. vápnik, draslík, železo, zinok, enzýmy, monosacharidy, polysacharidy. Túto liečivú rastlinu, ktorej domovom je Afrika, Mexiko, Kuba, môžeme pestovať aj doma v kvetináči. Má rada teplo a sucho a keď odrežete z jej listov poskytne vám blahodarnú šťavu, ktorá má liečivé účinky. Aj tie v hojnej miere využíva kozmetický i farmaceutický priemysel.
Účinne pomáha pri zažívacích a črevných ťažkostiach a pôsobí ako antioxidant, upokojuje podráždenú pokožku, dodáva jej vlhkosť a veľmi dobre ju znáša citlivá pleť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.