približne 500 km južne od Káhiry, boli objavené v päťdesiatich jaskyniach špeciálne vytesaných do pieskovca ako pohrebisko asi 500 mŕtvych, ktorí boli mumifikovaní. Múmie spred dvoch tisíc rokov sú v takom stave, ako keby sa ich nebol dotkol čas a do piesku ich uložili iba nedávno. Do hlavného mesta oázy, ktoré sa tiež volá Charga, previezol múmie z jaskýň francúzsky rádiológ dr. Roger Lichtenberg a podrobil ich výskumu. Jeho práca a práca ďalších dvoch jeho kolegov lekárov je súčasťou rozsiahleho výskumného projektu, v rámci ktorého chce dr. Lichtenberg okrem zdravotného stavu tamojších obyvateľov zmapovať aj spôsob ich života pred 2 tisíc rokmi.
Boli to bežní obyvatelia, pretože bohatí žili o 200 km ďalej. Ich balzamovanie súviselo s vierou, že smrť je predstupňom k večnému životu. Dostať sa do ríše mŕtvych predpokladalo mať neporušenú telesnú schránku, aby ju duša spoznala a mohla sa do nej vrátiť.
Röntgenové snímky ukázali, že múmie patrili prostým ľuďom, ktorí vykonávali namáhavú prácu a nosili ťažké bremená. Jasne to dokazujú ich chrbtice. Veľa z týchto ľudí zomrelo na bilhariózu, ktorou trpeli tí, ktorí pri práci stáli vo vode. Je to dôkaz o umelom zavlažovaní polí v osade. Štyria mŕtvi v jednom hrobe, asi jedna rodina, mali príznaky tuberkulózy. Na každej druhej múmii našiel dr. Lichtenberg na kostiach tzv. Harrisove línie, čo znamená, že v detstve trpeli títo ľudia hladom. Tieto múmie neboli prvé, ktoré francúzsky lekár röntgenoval.
Jeho prvý a najslávnejší prípad bol najväčší z faraónov Ramses II. Jeho telo bolo napadnuté plesňou a Francúzsko sa vtedy ponúklo, že múmiu faraóna zreštauruje a zakonzervuje, čo sa aj stalo. Lichtenberg zistil, že asi 90-ročný faraón trpel na zakrivenie chrbtice, takže sa mohol pohybovať iba v predklone. V jeho nosných dutinách boli zrnká čierneho korenia, ktoré mu tam vložili počas balzamovania. Vtedy bolo čierne korenie veľmi vzácne a dovážali ho až z Indie.
Po skončení výskumu vedci odviezli múmie späť do pôvodných jaskynných hrobov.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.