histórii Európskej únie. Nič také únia doteraz nezažila, aj preto sa v nej okrem slávnostných prejavov ozývajú varovné hlasy, že túto historickú udalosť nemusí celkom zvládnuť.
Pre nás bola cesta dlhá a komplikovaná: na začiatku bol pád berlínskeho múra, potom rozdelenie Československa, vlády Vladimíra Mečiara a boj o záchranu v lige demokratických krajín.
Aj preto by sme podľa politológa Grigorija Mesežnikova nemali brať zajtrajší vstup ako samozrejmosť. Mali by sme si pripomenúť všetko, čo s ťažkosťami súviselo. "Tie ťažkosti mali konkrétne príčiny a vinníkov," pripomenul Mesežnikov obdobie poslednej Mečiarovej vlády z rokov 1994 až 1998.
Na vstupe má podľa neho zásluhu najmä tá časť spoločnosti, ktorá našla v sebe dosť síl, aby zvrátila negatívne trendy vo voľbách v roku 1998. Za "neprehliadnuteľnú" označil Mesežnikov úlohu premiéra Mikuláša Dzurindu.
Za posledných pätnásť rokov sa pričasto hovorilo o historických chvíľach a medzníkoch. Na sobotu už veľa historického nadšenia nezostalo. Ľudia na oboch stranách hovoria o obavách.
V nových členských krajinách zavládla nákupná horúčka zo strachu pred nárastom cien, ľudia neskrývajú znechutenie: majú pocit, že Brusel z nich urobil euroobčanov druhej kategórie.
Pätnástku súčasných krajín zasa straší predstava masového prílevu lacnej pracovnej sily, kriminality a sociálnej turistiky Rómov.
Aj mnoho analytikov má z 25-člennej únie obavy. "Toto rozšírenie smeruje ku katastrofe. Vstupujúce krajiny nie sú pripravené a je ich príliš veľa," povedal podľa ČTK Fraser Cameron, bývalý vysoký úradník eurokomisie, dnes analytik Strediska európskej politiky.
Väčšina expertov a politológov však považuje zajtrajší 1. máj za veľkú a pozitívnu udalosť. "Je to prvýkrát v európskych dejinách, keď má väčšina štátov spoločné inštitúcie, spoločný právny a hospodársky systém, a snažia sa, aby bola Európa politický aktér. To je bezprecedentné," povedal francúzsky politológ Jacques Rupnik. Pripomína, že pokusov o zjednotenie zažila Európa niekoľko. "To, čo je teraz nové, je, že toto zjednotenie je demokratické a dobrovoľné."
Zajtra by mala Európa zažiť nefalšované oslavy. Kilometrové raňajkové stoly a dúhy cez hranice, ľudské reťaze, rozsvietené okná či symbolické vyhadzovanie odpadkov. Potom sa vrátime naspäť do politickej reality.
Medzníky
December 1989: Známy pochod Bratislavčanov a obyvateľov Slovenska do rakúskeho Hainburgu pod heslom: Ahoj, Európa.
Jún 1993: Únia stanovila kodanské kritériá.
December 1997: Summit v Luxembursku rozhodol, že so Slovenskom nezačne rokovania o vstupe.
December 1999: Začali sme rokovať s dvojročným oneskorením.
December 2002: Na summite v Kodani únia ukončila rozhovory s desiatimi krajinami vrátane Slovenska.
Autor: mz&sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.