EÚ. „Zatiaľ čo doteraz sme boli pozorovateľmi a mohli sme diskutovať, predkladať návrhy, ale nie hlasovať, po 1. máji sa už budeme môcť aktívne zúčastňovať na hlasovaní a spolurozhodovať. To je tá zásadná kvalitatívna zmena," vysvetľuje slovenský veľvyslanec pri EÚ Miroslav Adamiš.
Veľvyslanci, resp. stáli predstavitelia členských krajín v EÚ, sú členmi dôležitého výboru COREPER, kde sa pripravujú všetky zásadné rozhodnutia únie. Tie už vo väčšine prípadov ministri počas zasadaní Rady EÚ len „odklepnú". Každá členská krajina disponuje v Rade EÚ podľa súčasného hlasovacieho systému istým počtom hlasov. Slovensko bude mať prvých šesť mesiacov tri z celkového počtu 124 hlasov, od 1. novembra, keď sa začne uplatňovať hlasovací systém podľa Zmluvy z Nice, to bude sedem z 321 hlasov. Väčšina rozhodnutí sa prijíma kvalifikovanou väčšinou (88 hlasov do 1. novembra, 232 hlasov po 1. novembri), v niektorých citlivých oblastiach (dane, sociálna politika, vnútro) sa rozhoduje jednomyseľne, vtedy má každý štát právo rozhodnutie vetovať. Na prijatie či zablokovanie rozhodnutia pri väčšinovom hlasovaní vytvárajú krajiny koalície či spojenectvá. „Myslím, že ich bude Slovensko robiť skôr ad hoc, podľa danej problematiky. Ani súčasné krajiny sa nespájajú vždy rovnako, ale závisí to od témy," vysvetlil Adamiš.
V Európskom parlamente bude Slovensko zastupovať 14 poslancov, najskôr to budú zástupcovia, ktorých vyšle Národná rada SR (väčšina z nich pôsobila doteraz v EP ako pozorovatelia), 13. júna si potom Slováci vyberú europoslancov v prvých európskych voľbách. V rozšírenom europarlamente bude po júnových voľbách celkovo 732 poslancov. V Európskej komisii, ktorá bude mať prvých šesť mesiacov 30 členov, bude za Slovensko Ján Figeľ. Úradu sa však neujme hneď 1. mája, pretože nových komisárov musí najskôr schváliť Európsky parlament, ktorý však bude hlasovať až 5. mája. Figeľ bude pôsobiť pri komisárovi pre podnikanie a informačnú spoločnosť Erkkim Liikanenovi.
Júnový summit vyberie nového predsedu EK a začne sa tvoriť tím komisárov do novej exekutívy EÚ, ktorej mandát bude plynúť od 1. novembra. Bude mať už len 25 členov (za každú členskú krajinu jeden komisár), za Slovensko by mal ostať Figeľ. Slovensko bude mať zastúpenie aj v ďalších inštitúciách únie (Európsky súdny dvor, Dvor audítorov EÚ, Výbor regiónov EÚ, Hospodársky a sociálny výbor EÚ), ako aj v špecializovaných agentúrach.
Autor: ju
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.