znížili. Informovali o tom včerajšie maďarské médiá na základe vyhlásenia maďarského ministra poľnohospodárstva a rozvoja vidieka Imreho Németha.
Podľa aktuálnej dohody, ktorá vznikla na utorkovom rokovaní v Komárne, Slovensko bude môcť pestovať hrozno v tokajskej vínnej oblasti na celkovej ploche 565 hektárov (ha). Oproti pôvodným slovenským požiadavkám je to výrazný pokles, nakoľko SR pri rokovaniach vychádzala najprv zo svojej staršej legislatívy s plochou tokajských viníc až na úrovni 908 ha. Aktuálne dohodnutých 565 ha je zhruba len desatinou maďarskej rozlohy tokajských honov. Nájdenie dohody s Maďarskom pre TASR potvrdila aj hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Katarína Czajliková s tým, že k podpisu konečnej zmluvy by malo prísť v najbližších dňoch. Zníženie vyjednávanej plochy len na 565 ha však potvrdiť či vyvrátiť zatiaľ nechcela. Iný dôveryhodný zdroj, blízky slovenskej strane, však pre TASR túto plochu potvrdil a tiež uviedol, že na základe predchádzajúcich rokovaní s vedením Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR sú s takouto konečnou dohodou napokon spokojní aj slovenskí pestovatelia tokajského hrozna z dotknutej oblasti.
Konateľ najväčšieho výrobcu slovenských tokajských vín, firmy Galafruit & Company Pavel Eftimov aktuálne pre TASR uviedol, že o podrobnostiach dohody ešte nevie, ale dôležité je hlavne to, že sa problém konečne uzavrel. Rozhodne to vraj napomôže rozvoju produkcie Tokaja v krajine. Dlhšie nedoriešené uznanie slovenských plôch totiž brzdilo rozvoj pestovania viniča, nakoľko sa vinohradníci obávali návratnosti investícií vložených do obnovy vinohradov. Aj jeho firma síce vlastní až okolo 600 ha slovenských tokajských viníc, ale reálne z toho obhospodarujú iba 280 ha. Galafruit & Company svojou ročnou výrobou tokajských vín v objeme zhruba 1 000 hl pritom pokrýva asi polovicu celoslovenskej produkcie. SR a Maďarsko sa podľa maďarských zdrojov tiež dohodli na tom, že zriadia spoločný kontrolný systém a spoločný systém právneho poriadku na zaručenie toho, aby sa tokajské víno dostalo na trh v budúcnosti v jednotnej kvalite.
Maďarský rezort poľnohospodárstva včera prisľúbil TASR vyjadrenie k tejto otázke. Aktuálne zníženie vyjednávaných plôch pre Slovensko už pred niekoľkými dňami naznačil aj generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva a potravinárstva MP SR Ladislav Doboš. Slovensko síce podľa neho trvá na tom, že má v tokajskej oblasti až 908 ha vinohradníckych plôch, ale hony naozaj vhodné na výrobu vysokokvalitných vín sú už na nižšej ploche. Skoré uzavretie problému Tokaja bolo pritom aj v záujme Maďarska, nakoľko bez dohody so Slovenskom doterajšia exkluzivita južného suseda na predaj tokajských vín na trhoch EÚ končí po 1. máji. Maďarsko používa značku "Tokai".
Slovensko by na zahraničných trhoch zasa chcelo využívať značku "Tokajské", čo ale môže byť podľa Doboša problém, nakoľko Maďarsko si už dávnejšie patentovalo obe tieto značky a nielen značku "Tokai". Pod podobnými označeniami svoje vína predávajú aj niektorí vinári z Talianska a Francúzska, čo je ale podľa Doboša obmedzené len do roku 2007. Metódy jeho výroby používané v západnej Európe nie sú totiž pre tokajské vína klasické a nie sú tam ani tie odrody, ktoré sú na Slovensku alebo v Maďarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.