pred rokom 1870. Nemalo by byť poškodené zúbkovanie, nesmú na nich byť mastné škvrny a iné nedostatky. Aká má byť bezchybná známka, ktorú môžeme bez problémov zaradiť do zbierky?
Známka by mala byť rovná, nepokrčená s nezlomenými a nechýbajúcimi zúbkami. Mali by sme si všímať aj ostatné parametre, ktoré sú zo zberateľského hľadiska dôležité. Nemala byť tenká, či to tak je, ľahko zistíme ak si ju pozrieme proti svetlu. Tenšie miesto je lepšie priesvitné a svieti. Treba si dávať pozor aj na priesvitku, lebo tá je umiestnená do papiera už pri výrobe.
Pri kúpe by sme si mali všímať, či známka nie je vyblednutá. Vyblednutá môže byť, napríklad ak ide o falzifikát. Zberatelia začiatočníci by mali kupovať iba bežné a lacné známky, lebo u vzácnejších môže ísť o falzifikát. Vzácnejšie exempláre sú väčšinou overené znalcom, preto si treba overiť pri kúpe pravosť.
Okrem týchto základných parametrov by si mal filatelista všímať aj niektoré menej podstatné detaily. Obraz by mal byť na každej strane rovnako vzdialený od zúbkov. Ak je nezúbkovaná, tak má byť dokonale široké prázdne miesto na oboch stranách. Ak je pečiatkovaná, tak odtlačok pečiatky by nemal byť rozmazaný. Pri novších vydaniach by nemala pečiatka zakrývať hlavný motív. Je to skôr iba chyba krásy, znamená to, že táto požiadavka nemusí byť splnená.
Najzákladnejšou požiadavkou je, aby známka bola pravá. Zvyknú sa falšovať pretlače , ale aj celé hárky. Niektoré falzá sú veľmi nebezpečné, preto by sme ju nemali kúpiť bez posudku znalca. Títo majú k dispozícii technický materiál na overenie pravosti. Pri nepoužitých známkach sa okrem uvedených kritérií mali byť splnené aj niektoré ďalšie. Požaduje sa, aby lep bol čistý. Pri starších exemplároch nevadí, ak je lep jemne popukaný. Pri nových je najlepšie, ak je lep absolútne čistý. Ak filatelista-začiatočník pozná tieto základné pravidlá, iste sa preňho filatelia stane obľúbeným koníčkom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.