desiatich nových členských krajín, Estónska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Česka, Slovenska, Slovinska, Maďarska, Malty a gréckej časti Cypru. Slovenskú republiku zastupoval premiér Mikuláš Dzurinda. Za zvukov Ódy na radosť z 9. symfónie Ludwiga van Beethovena vztýčili vojaci pred rezidenciou prezidentky Írska Mary McAleesovej zástavy všetkých 25 členských štátov EÚ a zástavu EÚ. Prezidentom a premiérom predtým zástavy odovzdali školáci.
Za nádej, príležitosť a výzvu považuje premiér SR Mikuláš Dzurinda dnešný vstup SR do Európskej únie. "Je to nádej, príležitosť, aj výzva. Drvivá väčšina mojich spoluobčanov chápe, aký veľký a prelomový deň je to pre nás," uviedol predseda vlády počas návštevy Corku, partnerského mesta SR.
Dzurinda vo svojom príhovore vyzdvihol myšlienku írskych organizátorov usporiadať oslavy rozšírenia formou spájania partnerských miest s novými krajinami. "SR má tú česť byť partnerskou krajinou Corku, lepšie mesto sme ani z hľadiska európskej integrácie nemohli dostať," vyhlásil, pričom dodal, že Cork bol volebným obvodom súčasného predsedu Európskeho parlamentu Pata Coxa a budúci rok sa stane európskym hlavným mestom kultúry. Hoci je podľa neho veľa vecí, ktoré Cork a SR spájajú, ani sám si nevedel vysvetliť na základe čoho Írsko priradilo svoje druhé najväčšie mesto práve Slovensku. "Priznám sa, že neviem, prečo bol práve Cork pridelený SR, ale mne to imponuje, pretože je druhým najväčším mestom Írska a na budúci rok tu budú veľké celoeurópske kultúrne slávnosti. Ako Slovákovi mi to imponuje," dodal.
Cork označovaný aj za Benátky Írska, pripravil SR dôstojné oslavy jeho začlenenia sa do európskeho bloku. V meste viali slovenské zástavy, na hlavnej ulici bolo množstvo prezentačných stánkov predstavujúcich Slovensko a v čase návštevy slovenského premiéra v Corku vystupoval košický detský folklórny súbor Železiarik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.