Riaditeľka ASMEA Tatiana Lesajová odpovedala na otázky SME.
Aké chyby v neverbálnej komunikácii najčastejšie robia štátni predstavitelia? Uvedomujú si ich?
"Myslím si, že majú veľa informácií o tom, ako by mali komunikovať a kde robia chyby. Ide však o náročné situácie, keď človek dáva pozor na slová a menej stráži svoje telo. Na druhej strane - aj keď si uvedomujú niektoré chyby, nesnažia sa im vyhýbať. Využívajú najmä viac emocionálnych prejavov, než by bolo vhodné. To sa prejavuje v nevhodnej gestikulácii plnej hnevu, zlosti, agresivity, odvracaním sa od partnera, vzdychaním, dvíhaním obočia, predstieraným úsmevom."
Chodia slovenskí politici na vaše prednášky o neverbálnej komunikácii?
"Áno."
Čo im hovoríte?
"Že ich konanie a vystupovanie by malo pôsobiť harmonicky, vyrovnane, prirodzene a nenásilne. Na to sa treba systematicky učiť sebaovládaniu a odstraňovať nevhodné prejavy. V záťažových situáciách, keď musí človek dávať pozor na slová, má potom menej roboty."
Boli by nečitateľnejší, keby gestá úplne vylúčili z komunikácie? Vyžaduje sa to od politika?
"Gestami sa dá veľa vyjadriť, pretože ich človek pri prejave používa neuvedomene. Živšie a prudšie gestikulujú extrovertné typy - sangvinici, cholerici. Menej gestikulujú introvertné typy, ale ani jeden extrém nie je dobrý - ani chýbajúca gestikulácia, ani nadmerná. Hoci pri používaní gest by mal byť politik radšej skúpejší, aby neodvracal pozornosť od svojich slov. Ako príklady ľudí, ktorých vystupovanie nie je rušené negatívnymi neverbálnymi prejavmi, možno uviesť Bélu Bugára, Ľudovíta Kaníka. Sú to politici s vysokým stupňom sebaovládania, a to aj vslovnom, aj v mimoslovnom prejave. Spomínam si aj na nemeckého kancelára Helmuta Kohla - ako na politika, ktorý vedel pracovať s verbálnymi aj neverbálnymi prostriedkami veľmi elegantne a presvedčivo."
(nim)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.