zákon o tripartite. Dovtedy sú podľa Ruska možné dve alternatívy vývoja. Buď Konfederácia odborových zväzov (KOZ) odvolá svoje predchádzajúce prihlásenie sa k strane Smer a vráti sa do polohy sociálneho partnera, alebo minister pristúpi k zrušeniu zákona o tripartite a nájde si formu nadštandardného dialógu so zamestnávateľmi, s ktorými diskutovať chce. Tento dialóg by mal pritom zohľadňovať roztrieštenosť síl na strane zamestnávateľov
"Je to moje vlastné rozhodnutie," povedal Rusko. "Sociálny dialóg po prípadnom zrušení zákona o tripartite môže pokračovať, ale my sa už nechceme cítiť viazaní zákonom voči partnerovi, ktorý nie je sociálnym partnerom, ale reálnou politickou silou s politickými ambíciami," vysvetlil ďalej.
KOZ ako jeden z partnerov tripartitného dialógu rozhodla o svojej strategickej spolupráci s opozičnou politickou stranou Smer v závere uplynulého týždňa. Hoci vedenie odborov deklarovalo, že nebude mať ambície presadiť sa na kandidátke opozičného Smeru v nasledujúcich parlamentných voľbách, niektorí vládni predstavitelia sú presvedčení o opaku. Kritizovaná zo strany politikov bola pritom aj aktivita odborov pri nedávnom neúspešnom referende o predčasných voľbách.
Sociálny dialóg už niekoľko týždňov blokujú aj nezhody medzi zamestnávateľmi. Z AZZZ, ktorá doteraz ako jediná presadzovala záujmy podnikateľskej sféry v tripartite, totiž vystúpilo viacero odvetvových zväzov a koncom marca založili novú RÚZ. Vystupujúce zväzy odchod z AZZZ odôvodnili nespokojnosťou s prácou vedenia asociácie.
Nová únia ako aj minister Rusko pritom hneď vyhlásili, že zvolaniu najbližších rokovaní tripartity musí predchádzať preukázanie reprezentatívnosti oboch organizácií, aby bolo jasné, kto má väčšiu členskú základňu, a teda môže hájiť záujmy podnikateľskej sféry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.