zahraničných vecí Eduardovi Kukanovi. Obsah spisu je neznámy, lebo spis zostal v Českej republike, ktorá ho odmieta vydať. Odvoláva sa na zmluvu medzi oboma štátmi z roku 1992.
"Je to nehoráznosť - nielen preto, že ide o ministra zahraničných vecí, ale aj preto, že ide o občana Slovenskej republiky. Je to nedobre urobená dohoda," hovorí šéf ústavu Ján Langoš.
Pri čísle spisu, ktoré ústav získal z archívov SIS, boli iba Kukanove osobné údaje a podľa Langoša obsahom spisu "môže byť hocičo". Kukanov hovorca Juraj Tomaga povedal, že ide o to isté číslo, pod ktorým je Kukan v tzv. Cibulkových zoznamoch vedený ako dôverník.
Langoš sa včera stretol s Kukanom, lebo chce vláde predložiť novú medzinárodnú zmluvu o sprístupňovaní zväzkov. Praha odmieta nechať jeho ústav nahliadnuť nielen do zväzkov ŠtB, ale aj do archívov bývalej vojenskej rozviedky. Do tých majú prístup iba niektoré slovenské špeciálne zložky.
Kukan má previerku na stupeň prísne tajné aj certifikát NATO. Do redakcie SME však prišiel anonym, podľa ktorého spolupracoval s komunistickou vojenskou rozviedkou. Národný bezpečnostný úrad ho preto opäť preveruje. V anonyme boli spomenuté aj mená bývalých dôstojníkov rozviedky.
Hovorca NBÚ Miroslav Brvnišťan povedal, že o výsledku preverovania budú najprv informovať Kukana, ktorý ho môže zverejniť.
Zákaz vstupu do archívov ministerstva obrany platí aj pre Ústav pamäti národa. Langoš namieta, že Slovensko je v nevýhode oproti Česku, lebo ak aj NBÚ dostane z Prahy nejaký spis, budú v ňom údaje o iných osobách vyčiernené. "Nemáme rovnaký prístup k spisom slovenských občanov v Českej republike ako Česko," povedal.
Monika ŽEMLOVÁ
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.