vyjadrili nespokojnosť s tým, ako záverečné rokovania o tomto dokumente prebiehajú. Prípadné referendum o euroústave, ktoré oznámila napríklad Veľká Británia, sa však medzi slovenskými europoslancami príliš veľkej podpore neteší. „Zaráža ma spôsob, akým sa pripravuje prijatie tejto ústavy……akoby členské štáty ani nemali možnosť o týchto veciach rokovať na úrovni národných vlád a parlamentov, ako by sa táto právomoc kumulovala iba do rúk premiérov," povedal už v pondelok počas návštevy EP v Štrasburgu predseda Národnej rady SR Pavol Hrušovský.
Podobný názor má europoslankyňa za opozičný Smer Monika Beňová. „Tá diskusia je skutočne dosť obmedzená len na hlavy štátov……Prebieha to niekde za zatvorenými dverami a je to cítiť aj tu v Európskom parlamente. My tu síce o tom diskutujeme, máme celkom konkrétne návrhy a otázky, ale nemá na ne kto odpovedať," povedala včera novinárom. Od krachu rokovaní o ústave vlani v decembri prebiehajú iba dvojstranné konzultácie medzi írskym predsedníctvom a jednotlivými členskými štátmi EÚ. Spoločné rokovania na ministerskej úrovni sa obnovia až 17. mája.
Iný názor má však europoslanec za SMK László Nagy. „Zásady európskej ústavy boli schválené za účasti EP, detaily musí naozaj dojednať a dohodnúť výkonná moc," povedal s tým, že plne dôveruje vyjednávačom, ktorí text ústavy dohadujú. Rôzne názory zaznievajú zo slovenských poslaneckých lavíc v EP aj čo sa týka prípadného referenda o ústave. V pléne včera vystúpil europoslanec Rudolf Žiak, podľa ktorého ústavu nemožno prijať bez toho, aby sa s textom stotožnili občania EÚ. Europoslanec Pavol Kubovič z SDKÚ však pripomína, že občania Slovenska povedali svoje áno únii už vo vlaňajšom referende a „táto ústavná zmluva je už len technickou záležitosťou na dokreslenie detailov fungovania (únie)". "My sa preto prikláňame k ratifikácii v parlamente, nie referendom," povedal Kubovič.
Autor: MUDr. Ján MICHALKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.