Vyhlásil to podľa maďarského denníka Népszabadság podpredseda MDF György Gémesi. Politik menšieho opozičného subjektu to odôvodňuje akciami ponižujúcimi iracké obyvateľstvo, s ktorými
Népszabadság poznamenáva, že táto iniciatíva protirečí ústave, ktorá neumožňuje vypísať ľudové hlasovanie o otázke použitia ozbrojených síl doma, ani v zahraničí. Predseda Republikovej rady opozičného Zväzu mladých demokratov (FIDESZ) László Kövér pre denník uviedol, že úloha maďarského kontingentu je podstatne vážnejšou otázkou, než aby ju používala ako hračku v kampani málo významná malá strana. Podľa jeho slov by bolo potrebné zaoberať sa predĺžením poverenia misie ešte pred americkou návštevou premiéra Pétera Medgyessyho. "Ak po zrelom zvážení vláda rozhodne o stiahnutí, my nebudeme proti," dodal Kövér.
Podobne sa vyjadril aj šéf frakcie mladých demokratov János Áder po stretnutí s veľvyslancom USA v Maďarsku Herbertom Walkerom. Podľa výsledkov prieskumu inštitútu Capital Research väčšina opýtaných tvrdí, že nesúhlasila ani s vyslaním maďarskej jednotky, tri pätiny respondentov by kontingent stiahli z Iraku.
Minister obrany Ferenc Juhász v utorok zopakoval, že neplánuje odvolať maďarských vojakov z Iraku. Ich stiahnutie by začali zvažovať v tom prípade, ak by prápor nevedel plniť svoje úlohy, uzatvára Népszabadság.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.