slovenského predstaviteľa Jána Figeľa. Za novú podobu komisie hlasovalo 588 poslancov, proti bolo 18 a hlasovania sa zdržalo 39. Prvé zasadnutie rozšírenej 30-člennej exekutívy sa uskutoční v piatok v Bruseli.
Predseda EK Romano Prodi pred hlasovaním poslancom svoj rozšírený tím predstavil ako most medzi doterajšou 20-člennou komisiou a 25-člennou exekutívou, ktorá do úradu nastúpi 1. novembra. Noví komisári nemajú vlastné rezorty, ale sú priradení k doterajším komisárom. Figeľ bude spolupracovať s fínskym komisárom pre podnikanie a informačnú spoločnosť Erkkim Liikanenom. Prodi však zdôraznil, že budú mať v kolégiu plné práva, budú plne zapojení do práce a ich názor bude mať rovnakú váhu ako názor ich skúsenejších kolegov. Ich mimoriadnou zodpovednosťou bude, že sú akousi tvárou Európy pre občanov nových krajín EÚ a zohrajú kľúčovú úlohu v období, keď noví občania EÚ budú získavať a posilňovať dôveru v úniu, uviedol Prodi.
Za hlavné priority novej rozšírenej komisie označil pomoc pri prijímaní európskej ústavy, zabezpečenie úspechu rozšírenia, pokračovanie v prístupových rozhovoroch s Bulharskom a Rumunskom, jesenné odporúčanie o pripravenosti Turecka na začiatok rokovaní, prípravu nového finančného výhľadu EÚ na roky 2007 - 13.
Mandát terajšej komisie na čele s Prodim sa končí 31. októbra. Na jeseň sa bude tvoriť nová komisia, ktorej predsedu vyberú lídri EÚ na júnovom summite. Očakáva, že za nové krajiny zostanú v novej komisii rovnakí zástupcovia aj od 1. novembra, keď začne päťročný mandát novej exekutívy únie.
* * *
Európsky parlament včera odmietol slovenského kandidáta na člena Dvora audítorov EÚ Júliusa Molnára, ktorý poslancov nepresvedčil o svojich dostatočných odborných znalostiach v oblasti auditu a finančnej kontroly. Konečné rozhodnutie je však v rukách Rady EÚ, teda členských štátov. Ak bude Slovensko na Molnárovi trvať, je pravdepodobné, že sa euroaudítorom stane.
Podľa europoslanca za SDKÚ Pavla Kuboviča nie je rozhodnutie EP dobrým signálom, netreba však z neho robiť tragédiu. „Myslím si, že v prípade, že bude vymenovaný, bude mať príležitosť, aby dokázal svoju opodstatnenosť a dokázal aj to, čo mu bolo vytýkané, že má málo odborných skúseností," verí Kubovič. Jeho kolega z HZDS Sergej Kozlík vidí v rozhodnutí EP „veľkú výhradu voči vláde".
Slovenskí europoslanci po tajnom hlasovaní novinárom hovorili, že chceli Molnára podporiť, viacerí však priznali, že omylom či nedorozumením hlasovali za navrhovaný text, ktorý hovoril o odmietnutí slovenského kandidáta.
Záporné stanovisko zaujal výbor aj voči cyperskému kandidátovi, Cyprus ho následne stiahol a tak EP o ňom včera nehlasoval. Nominácie ostatných ôsmich nových členských krajín parlamentom prešli. Odmietnutý slovenský kandidát je momentálne šéfom oddelenia pre medzinárodnú spoluprácu na Najvyššom kontrolnom úrade (NKÚ).
Autor: Brooklyn (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.