s vojskom, aby znemožnil snahy a počínanie Abovcov na hrade Slanec pri Košiciach. Spor o Šarišský hrad a Košice vyústil v známej bitke (v roku 1312) pri Rozhanovciach. O niekoľko rokov neskôr ochraňoval aj Slanský hrad, ktorý mal pre Uhorsko strategické poslanie. Okrem toho v jeho tesnej blízkosti sa nachádzali náleziská soli a tiež tu boli veľké sklady soli pre potreby Uhorska. Namiesto Petra Abu tam dosadil svojho verného obľúbenca Drugetha, ktorý v bitke pri Rozhanovciach stál na strane kráľa.
Ešte väčší záujem o slané pramene pod Slanskými horami mal Žigmund Luxemburský. V roku 1423 vydal kutacie povolenie na soľ v celej Šarišskej stolici. Adresoval ho prešovskému richtárovi a obyvateľom Prešova. Sľuboval v ňom ochranu práv soľnovýnosných pozemkov každému, kto bude vyhľadávať soľné ložiská. Tento postup sa nepáčil vtedajším vlastníkom prameňov - Šošovcom a ani šľachticom z neďalekého hradu Šebeš, ktorí v tom čase mali tieto lokality v prenájme od Šóšovcov. Za prenájom vlastníkovi platili peniazmi aj soľou. Prenájom bol od r. 1299 do r. 1449. Po vrátení soľných lokalít pôvodnému majiteľovi požadovali od Šóšovcov odškodné vo výške 450 zlatých a niektoré ďalšie náležitosti v naturálnej podobe. Vyhľadávanie soľných ložísk na okolí vtedy nebolo veľmi úspešné.
Rušné časy pre vlastníkov a v ťažbe soli v Solivare nastali po moháčskej bitke, keď sa v roku 1526 ujal moci Ferdinand I. Habsburský. Zaujímal sa o ložiská soli pri Prešove zo strategických dôvodov. Dal si vyhotoviť dokonalý prehľad o celkovom nálezisku soli v Šarišskej stolici, čo sa nepáčilo vtedajším vlastníkom. Vznikol spor o pozemky a ťažbu soli medzi kráľom a Šóšovcami a ten nebol vyriešený do smrti Ferdinanda I. a ani za panovania Maximiliána II. Spor sa definitívne ukončil až za cisára Rudolfa II. v r. 1602. Práve vtedy sa vlastníkom pozemkov s právom ťažby stal kráľ.
Výskyt slaných vôd podmieňuje prítomnosť soli. V r. 1551 Juraj Wernher vydal svoje dielo "O podivuhodných vodách Uhorska".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.