Milan Rastislav Štefánik (narodil sa 21. júla 1880 v Košariskách). Dodnes nie je objasnená príčina havárie lietadla, ktorým letel z Talianska na Slovensko tento vedec, astronóm, politik, generál francúzskej armády. Spolutvorca prvej ČSR, roky zaznávaná osobnosť, po ktorej nezostala jediná socha, o ktorej sa v našich učebniciach dejepisu len veľmi málo, aj to skreslene, uvádzalo. Francúzsko si ho váži ako svojho veľkého občana (občianstvo získal v r. 1912), vedca aj politika. Štefánik nadviazal spoluprácu s T. G. Masarykom a E. Benešom v roku 1915, s ktorými v Paríži spoluzakladal Národnú radu Československú. Stal sa jej členom a neskôr podpredsedom.
Štefánik študoval v Prahe stavebné inžinierstvo, v roku 1904 absolvoval štúdium filozofie a astronómie na Karlovej univerzite. Počas štúdií bol popredným predstaviteľom študentského spolku Detvan a mladej generácie hlasistov. V novembri r. 1904 odišiel do Francúzska, kde pôsobil v hvezdárni v Mendone pri Paríži, v rokoch 1906 - 1908 pracoval v Spoločnosti montblanských hvezdární a neskoršie vo francúzskych úradoch, venoval sa astronomickým a meteorologickým pozorovaniam v Afrike, severnej a južnej Amerike, v Tichomorí a inde. V roku 1914 mu udelili titul rytiera Čestnej légie, o rok nastúpil do francúzskej armády. V roku 1918 bol vyznamenaný francúzskym Veliteľským krížom Čestnej légie. Napísal celý rad prác z astronómie a meteorológie a v roku 1913 sa vrátil do Paríža, kde pracoval pre Francúzsko ako jeho občan.
Štefánikovým menom boli nazvané odborné spoločnosti ako "Štefánikova astronomická spoločnosť slovenská," - spoločnosť pre šírenie myšlienky československej národnej jednoty vznikla v roku 1930 v Trenčíne z iniciatívy Dr. Vavra Šrobára, s pôsobnosťou na slovensko-moravskom pohraničí. Mala miestne odbory, aj na Morave, a vydávala týždenník Jednota.
Tomuto tvorcovi československej štátnosti postavia v Bratislave pomník a prezident Rudolf Schuster mu udelí hodnosť generála ozbrojených síl SR in memoriam.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.