zo zahraničia dotované sionisticko-bolševické médiá sa do šéfa ANO doslova obuli a okrem TV Markíza mu vyčítali zodpovednosť za všetko zlo, čo sa na Slovensku teraz deje. Keďže minister je vo svojej podstate veľký dobrák, takýto atak na svoju osobu len veľmi ťažko niesol. Aj preto sa rozhodol, že sa utiahne na kamarátovu chalúpku v rázovitej dedinke Kojšov.
Ani v najhoršom sne však nečakal, že jeho minulotýždňová utajená návšteva vzbudí až takú veľkú pozornosť. Okrem jediného člena ANO v obci a prekvapivých dedinčanov ho osobne prišiel privítať aj novopečený krajský šéf strany V. Šnír spolu s poslankyňou NR SR I. Henzélyovou. Aj manželka Pavla Ruska síce bola z takej pozornosti dosť zaskočená, avšak napokon uznala, že keď sa bude venovať straníckej práci, nebude ju aspoň večer "otravovať". Napokon sa ukázalo, že má pravdu, lebo jej manžela sme si na večer požičali práve my.
Budeme úprimní, hoci sme sa dopredu neohlásili, keď sme už do Kojšova kvôli nemu zašli, nemal to srdce nám povedať, že je pre novinárov nedostupný. Aj keď náročné povinnosti P. Ruska vo funkcii ministra hospodárstva ho oberajú o kopu voľného času, súhlasil, že hodinku sa nám môže venovať.
"My v ANO si ceníme, že východ Slovenska je stále našou baštou, čo nám dokázali aj posledné parlamentné voľby. Navyše mne na východe vždy záležalo. Máte tu panenskú krajinu, kde nie je takmer žiaden priemysel, nebudujeme tu ani diaľnice, či rýchlocesty, a tak keď môžem, vždy rád zavítam do vášho skanzenu a aj cez váš denník sa podelím so svojimi voličmi o zážitky z pôsobenia na ministerstve. Tak čo chcete vedieť?" privítal nás pri krbe a ponúkol štamperlíkom slivovice. Keďže všetci vieme, že P. Rusko je zarytý abstinent, štrngol si s nami iba s minerálkou a hneď prešiel k horúcej téme týchto dní (ne)utajovaniu zmluvy s kórejskou automobilkou KIA Hyundai. Ako je známe, voči zahraničným investíciám istý nepriateľsky naklonený týždenník priniesol nedávno úryvky zo spomínanej zmluvy, ktoré poukazovali na to, že vláda dohodla s Kórejčanmi značne nevýhodné podmienky. KIA napríklad nie je povinná investovať žiadnu minimálnu sumu do projektu výstavby automobilky, a ak nezrealizuje investičný plán, nebude sa to pokladať za porušenie tejto dohody. Kórejčania do zmluvy taktiež dostali, že nikdy nebudú požadovať vrátenie, zníženie či odmietnutie štátnej pomoci vo výške 9 miliárd korún a štátu nevrátia nič, ani keby v Žiline neinvestovali ani jedno euro.
P. Ruska tento článok ako aj následné komentáre v mienkotvorných denníkoch značne pobúrili, a tak nečudo, že celý týždeň na túto tému od zúrivosti nepovedal ani slovo. Výnimku urobil až v sobotu večer pri romantickom praskaní dreva v kozube na chalupe v Kojšove "Samozrejme, že tú zmluvu nemôžeme zverejniť v plnom znení! To chcú všetci novinári, aby sa verejnosť dozvedela, ako to naozaj bolo? Nemajú bežní občania dosť problémov? Pozrite, ak by sme Kórejčanom nedali 9 miliárd korún, ale napríklad iba 5, aj tak by tu prišli. Ja síce chápem, že keby sme im nedali nič, z ušetrených peňazí môžeme znížiť rovnú daň z 19 na 12 percent, ale čo by sme mali z toho? Možno ja by som mal vyšší plat a väčšina ľudí tiež, ale načo by to bolo dobré? Dostali by viac, no zároveň by aj viac minuli... Našou snahou sem bolo dostať Kórejčanov za akúkoľvek cenu. Pomohli nám Česi a Maďari, ktorí povedali, že za takých podmienok by to pre nich už bola stratová investícia. Pre nás však nie je, pred referendom sme aspoň mohli povedať, že sa nám podarilo vybaviť 3000 nových pracovných miest. Dá sa polemizovať o tom, či sme podpísali bianco šek alebo nie. No kedy už konečne každý pochopí, že sem Hyundai mal naozaj seriózny záujem prísť a že tu nezostanú len 5 rokov, ako som to čítal kdesi v novinách. Veď aj ich generálny riaditeľ mi povedal, že tu budú dovtedy, pokiaľ sa plat slovenského robotníka nevyrovná Kórejčanovi a až potom sa presunú do Rumunska, kde majú polovičné náklady na mzdy ako teraz u nás. Podľa mňa to potrvá aspoň 20 rokov, pokiaľ k tomu vôbec príde. Odmietam ale názory, že by sme mali odtajniť celú zmluvu a začať o nej diskusiu! Pokojne, ale len cez moju mŕtvolu alebo potom dávam demisiu," rozohnil sa minister hospodárstva a pripomenul nám, že proti takto podpísanej zmluve nehlasoval ani jeden zo 16 členov slovenskej vlády a dodal, že podobný dokument by podpísal aj predtým vo funkcii generálneho riaditeľa Markízy.
Keďže sme na stole P. Ruska našli aj nedbalo položenú knižôčku s názvom "Po čínsky ľahko a rýchlo", zaujímalo nás, či sa minister na staré kolená začal učiť tento najpoužívanejší svetový jazyk. Ako sme sa však dozvedeli, ide len o zopár zdvorilostných fráz, ktoré sa chce naučiť kvôli obchodným partnerom v Číne, kam koncom týždňa odcestoval spolu so skupinou 30 podnikateľov na priateľskú návštevu. Vo svojom slovnom repertoári mal P. Rusko aj jeden aktuálny vtip. "Telefonuje náš minister zahraničia do Pekingu a žiada, aby ich vláda diplomaticky uznala Slovensko. Dotyčný čínsky minister sa pýta a koľko vás je. Na to mu E. Kukan odpovedá, že nás je zhruba 5 miliónov. A prekvapený Číňan sa ho opäť pýta, a v ktorom hoteli bývate? Hahaha," zasmial sa.
Už menej dôvodov na úsmev mal však minister po tom, čo sme mu pripomenuli, že len vládny letecký špeciál, ktorý s ním a podnikateľmi pocestuje do Číny vyjde daňových poplatníkov na 4 milióny korún. Aj preto sme požiadali pána ministra, aby nám povedal aspoň zopár mien podnikateľov, ktorí sa s ním zvezú. P. Rusko však na nás dosť škaredo pozrel, odmieta zverejniť nielen zoznam podnikateľov, ale aj to, či si tento (vý)let hradia. Len cez zuby precedil, že nás to nemá zaujímať, lebo súhlas na to dostal od premiéra Mikuláša Dzrurindu. "Náklady bude hradiť ministerstvo hospodárstva a nie váš denník, tak sa ma nepokúšajte naštvať. Nechápem, na čo je vám vedieť, prečo idú práve tí vybraní podnikatelia a nie iní. Veď ide o štátne tajomstvo! Takých premúdretých pisálkov mám najradšej! Čo ste vy pre Slovensko urobili? Keď sa vám ako mne podarí postaviť na zelenej lúke najziskovejšiu televíziu v strednej Európe a priniesť do Žiliny investíciu od Hyundai, tak sa u mňa ohláste," povedal nám a zároveň zaželal dobrú noc. Ako ešte zmierlivo dodal, letecký špeciál povezie do Číny okrem podnikateľov aj sadenice stromov, ktoré ako štátny dar pri zalesňovaní krajiny sľúbil počas oficiálnej návštevy v Pekingu v januári 2003 prezident Rudolf Schuster. "Bude to posledná vec s Rudkom, ktorú odvysielam vo svojej televízii. Už len kvôli tomu by ste mali byť ticho! Ja som ho mediálne stvoril a ja vám ho aj naposledy ukážem, ako si s tou smiešnou kamerou bude skackať po čínskom múre."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.