kaštieľa v roku 1996 z obce na elektrárne sa do konca roka 2002 zaplatilo za práce na kaštieli rovných 91 380 937 korún. Prvý predpoklad znel na sumu 60 miliónov.
Naše zistenia potvrdzujú dokumenty, ktoré dal vo februári vypracovať riaditeľ Slovenských elektrární pobočky EBO Róbert Guniš. Dokumenty sú súčasťou informácie o spôsobe financovania a rekonštrukcie kaštieľa v Jaslovských Bohuniciach, ku ktorej SE - EBO zaviazala 28. januára dozorná rada elektrární.
Slovenské elektrárne sú majetkom štátu, Fond národného majetku je ich 100-percentným vlastníkom.
Podľa odborníkov môže ísť o doklad o nehospodárnosti s prostriedkami štátu - 91 miliónov za rekonštrukciu kaštieľa je obrovská suma. Majiteľ stavebnej firmy, ktorej meno máme v redakcii, povedal, že by to ich spoločnosť dokázala urobiť za dve tretiny a menej peňazí. Potvrdzuje to aj pôvodný návrh prestavby kaštieľa z rokov 1996 až 1998.
Riaditeľka odboru komunikácie Jana Kaplanová pritom povedala, že kaštieľ, z ktorého prestavbou vytvorili Regionálne konzultačné centrum, je stratový.
K dokumentom a informáciám, ktoré máme k dispozícii, sa elektrárne odmietli vyjadriť.
Už v čase, keď sme sa zaujímali o veľkú investíciu do zariadenia kaštieľa, Kaplanová reagovala stručne: "Ide o konkrétne údaje, tie považujeme za obchodný vzťah medzi dvoma subjektmi a nepovažujeme za vhodné ich obsah vzťahu zverejňovať ani komentovať."
V rozsahu 91-miliónových prác na kaštieli elektrární boli zahrnuté okrem rekonštrukcie kaštieľa jeho dostavba, dažďová a splašková kanalizácia, prívod vody, tepla, káblovej a telefónnej prípojky, vonkajšieho osvetlenia a rekonštrukcia oplotenia.
Na ilustráciu: len oprava oplotenia kaštieľa vyšla 3 milióny 400-tisíc korún.
Vykonalo sa to na základe dodatku k zmluve, čo podpísali riaditeľ, námestník riaditeľa pre údržbu a prokurista SE - EBO.
Tri milióny 400-tisíc dnes vyjde stavba malého rodinného domu.
Slovenské elektrárne dohodli v roku 2002 aj dodávku drahého nábytku do kaštieľa - v hodnote 21 miliónov 192-tisíc korún formou lízingu, čo sumu predražuje na 28 miliónov.
O rozsahu ďalších prác na kaštieli v hodnote 30 miliónov sa takisto rozhodlo v rokoch 2001 a 2002 za vládnutia kabinetu Mikuláša Dzurindu.
Slovenské elektrárne teda vlastnia stratový kaštieľ, do ktorého exteriéru a interiéru investovali rovných 119 miliónov 320-tisíc 879 korún.
Zároveň pokrývajú stratu, ktorú kaštieľ mesačne produkuje. Potvrdzujú to slová Jany Kaplanovej: "V našich rekreačných zariadeniach vykazujeme dlhodobo stratu, ktorú pokrývame z vlastných zdrojov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.