zdravotníctva, pôdohospodárstva či v štátnych ústavoch. Objavil porušenia zákona o účtovníctve, zákona o verejnom obstarávaní, zlé hospodárenie s majetkom štátu, nevýhodné nájomné zmluvy.
Trestné stíhanie, či žiadosť o posúdenie trestnej činnosti, podal NKÚ len v šiestich prípadoch. Podpredseda úradu Igor Malý tento počet vysvetľuje tým, že význam kontrol je predovšetkým v prevencii a že nie každé porušenie zákona je aj trestným činom.
Úrad po kontrole určí termín, dokedy treba chyby odstrániť, aby sa v budúcnosti neopakovali. "Tento systém je účinný, pretože pri následných kontrolách nenachádzame porušenia zákonov," dodal Malý.
NKÚ preveruje nakladanie so štátnymi peniazmi. Kontroluje teda vládu aj ministerstvá a tie podniky či fyzické osoby, ktoré hospodária so štátnymi financiami. Ak nájde porušenie rozpočtovej disciplíny, protokol putuje na ministerstvo financií alebo na správu finančnej kontroly.
Ak má úrad podozrenie z korupcie alebo z iného trestného činu, oznámi to orgánom činným v trestnom konaní. "Zostáva na nich a na súdoch, ako sa s našimi zisteniami naloží," povedal Malý.
Hmatateľný výsledok kontroly NKÚ by podľa právnika Tomáša Kamenca mal byť niekedy v trestnoprávnej rovine, ale takmer vždy aj v politickej. "Ak nejaký vedúci organizácie štátnej správy zodpovedá za hospodárenie s verejnými prostriedkami, musí niesť aj dôsledky za porušenie rozpočtovej disciplíny. Štát by mal zvážiť, či takýto vedúci je dobrým správcom peňazí."
Kamenec hovorí, že ide aj o to, ako vníma takéto procesy verejnosť. Ak má dojem, že pri porušení zákona je výsledok nulový, pôsobí to na ňu demoralizujúco. "Nemotivuje to ľudí na dodržiavanie zákona. Vidia, že postup v rozpore s právnymi predpismi nenesie so sebou žiadne dôsledky."
V tomto roku podal NKÚ štyri trestné oznámenia, v prípade predsedu Trnavského samosprávneho kraja Petra Tomečku polícia aj začala vyšetrovanie. Podľa NKÚ župan zneužil právomoci verejného činiteľa, keď neposkytol všetky podklady na kontrolu.
Tomeček už na polícii vypovedal, kým neskončí vyšetrovanie, vec nebude komentovať. "K preneseným kompetenciám, teda tým, ktoré vykonávame za štát a ktoré tvoria približne 80 percent činnosti kraja, poskytlo vedenie dokumentáciu bez akéhokoľvek obmedzenia," povedal Tomečkov hovorca Ivan Krajčovič. NKÚ v Trnave nedostal podklady týkajúce sa peňazí na originálne právomoci samosprávy.
Zvyšné tri trestné oznámenia sa týkajú Slovenského národného strediska pre ľudské práva, kde NKÚ hovorí o sprenevere, ďalej Stavoservisu Bratislava, kde je dôvodom na oznámenie údajné porušovanie pravidiel v hospodárskom styku. Posledné trestné oznámenie - za zneužívanie právomocí - sa týka Inšpektorátu práce v Trenčíne.
(dro)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.