isté - nastal čas na trpkú pravdu. Všetci, ktorí boli úspešne zavádzaní, by sa mali dozvedieť, že projekt voľby študentského richtára jednoducho zlyhal.
Treba pripomenúť, že voľba študentského richtára vznikla ako iniciatíva bývalého primátora Rudolfa Schustera. Bohužiaľ, ako mnoho ďalších vecí z jeho dielne, aj študentský richtár ostal pomaľovanou nafúknutou bublinou na okrasu.
V čom teda spočíva zásadný problém študentského richtára? Prečo, ak takýto projekt funguje v iných mestách, nie u nás? Odpoveď leží predovšetkým v dvoch bodoch: v štatúte richtára a fungovaní podružných študentských orgánov.
Štatút richtára je čosi, čo sa nepodarilo vyjasniť ani za deväť rokov. Ak sa aj vyjasnil, tak sa vyjasnil do podoby panáka, ktorý funguje na okrasu pre zahraničné reprezentácie. Skutočnosť, že drvivú väčšinu aktivít si hradí z vlastných financií (o čom by vám minulí richtári určite porozprávali svoje), rozhodne neprispieva k hladkému priebehu jeho činnosti. Nikto nedokáže vykonávať aktivity bez finančného krytia. Ak by aj bolo symbolické, aspoň by to preukázalo ozajstný záujem magistrátu na participácii študentov na správe vecí. Ale pozícia richtára ako okrasného vajca je pre magistrát nadmieru výhodná. Vykazuje (i keď iluzórnu) študentskú angažovanosť.
Fungovanie študentských orgánov popri funkcii richtára by mohlo vyvolať dostatočný tlak na magistrát, aby bol ochotný spolupracovať. Otázka reprezentácie týchto orgánov (avšak akým právom zastupujú študentov tohto mesta a kto im dal na to mandát?) je len jedna z mnohých, ktoré by si tieto orgány mali vyjasniť. Ak nevyriešia problém zastupovania, ak nezískajú na svoju stranu podporu študentov (čo pri nevedomosti o týchto orgánoch pôjde len veľmi ťažko), tak tieto iluzórne inštitúcie ostanú ďalej na úrovni združenia ľudí, ktorí sa raz za týždeň niekde stretnú, porozprávajú sa a z času na čas zorganizujú 'akciu' typu ping-pongového turnaja. Mám pocit, že sa ping-pongové turnaje nie sú práve najpálčivejším problémom študentov v Košiciach a nemali by tvoriť základ práce týchto orgánov.
Vynára sa teda otázka, či ešte je nejaká nádej na to, aby študentský richtár ako inštitúcia zastrešujúca študentov fungoval. Táto nádej je veľmi reálna ak sa podarí uskutočniť tri zásadné veci: dosiahnuť právne sformalizovanie funkcie študentského richtára s financovaním jeho aktivít mestským magistrátom, vyjasnenie vzťahov medzi kvázi reprezentatívnymi orgánmi študentov (Študentský parlament MK, Žiacky parlament MK) a študentmi a následné získanie podpory študentov.
Ak sa toto nepodarí v krátkom čase, bude už každému jasné, že z celého projektu ostane iba reprezentatívna voľba richtára, ktorá vypĺňa jedno popoludnie v rámci osláv dní mesta. Nič viac, iba prázdna reklama bez obsahu.
Autor: Matej KURIAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.