zdrojov Európskej únie v rámci Malých projektov PHARE. Cieľom Mission 2004 bolo informovať o európskej integrácii prostredníctvom porovnania študijných a pracovných možností a každodenného života a zvýšiť vedomosti o základných faktoch, pravidlách a hodnotách Európskej únie. Trvanie projektu bolo 9 mesiacov a vyvrcholil v piatok 7. mája na galavečere v hoteli Centrum, kde prebehlo aj vyhlasovanie výsledkov súťaže Európsky projekt pre Košický kraj.
Európsky projekt pre Košický kraj je súťaž v rámci projektu Mission 2004, ktorá sa konala pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rudolfa Bauera. Jej zámerom bola prezentácia úspešných projektov a tým pádom i zvýšenie záujmu odbornej verejnosti Košického kraja o zapájanie sa do existujúcich európskych vzdelávacích a rozvojových programov.
Na zapojenie sa do súťaže bolo vyzvaných 90 organizácií, teda 140 projektov, no z nich sa zapojilo len 7 s jedenástimi projektami. "Boli sme dosť sklamaní, že z 90 oslovených organizácií, nabralo odvahu len 7. No myslím si, že to presne odráža situáciu v Košickom kraji. Košičania sú trošičku ako keby zaspatí. Treba ich povzbudzovať úrovňou vedomostí nie sú za ostatnými krajmi, len sebavedomia majú málo," hovorí Ing. Zuzana Kalináčová, riaditeľka SAIA Košice. Avšak tí študenti a žiaci, ktorí sa zúčastnili, sú nadšení a rozhodnutí pokračovať v zapájaní sa do projektov aj naďalej. Radim Hončariv (13), tvorca projektu Pomôž svojmu nevidiacemu kamarítovi: "Myslím si, že takéto projekty sú užitočné a určite v nich budem pokračovať."
Odborná komisia v zložení Anna Kováčová (British Council), Oľga Ivančová (Akadémia vzdelávania), Otto Hudec (Inštitút regionálneho a komunálneho rozvoja TU), Andrej Šteiner (Agentúra na podporu regionáoneho rozvoja Košice) a Marek Blizco (študent Ekonomickej fakulty TU) rozhodla o udelení ceny Európskeho projektu pre Košický kraj piatim projektom bez poradia.
Cenu získalo Občianske združenie Človek a príroda s projektom Nevidiaci a kôň, ktorý prispel k odstraňovaniu informačných bariér pre mladých ľudí so zrakovým postihnutím.
Ďalším oceneným bol jazykový projekt Gymnázia v Dobšinej s názvom Naše rodné mesto história a legendy, v ktorom študenti s cieľom oboznámiť bskických študentov s históriou naštudovali legendy v podobe divadelného predstavenia.
Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Košiciach získala cenu za projekt Európa potrebuje vzdelaných mladých ľudí. Študenti 3. a 4. ročníka mali možnosť absolvovať prax v podnikoch v Belgicku a Nemecku, čím im bolo umožnené konfrontovať našu teoretickú prípravu so zahraničnou praxou.
Bezbariérové centrum Technickej univerzity v Košiciach získalo cenu za vytvorenie integrovaného univerzitného vzdelávacieho systému pre postihnutých pre študentov o všetkými typmi zdravotného postihnutia.
Spoločne v hudbe a tanci bol názov posledného oceneného projektu v produkcii Základnej školy na Užhorodskej 39 v Košiciach. Deti zo Slovenska, Anglicka, Nemecka, Francúzska, Fínska a Rumunska si navzájom prostredníctvom hudby a tanca predstavovali kultúru svojej krajiny.
"Kľúčové kritériá boli v provom rade inovatívnosť, čím je ten projekt inovatívny, jednak zapojenie v tomto prípade čím viac mladých ľudí do projektu. Ďalej rozširovanie, diseminácia výsledkov, teda kde sa to ďalej dostalo, kde to bolo publikované, jednak sa hodnotil nápad," hovorí RNDr. Andrej Šteiner, PhD. a dodáva, že všetky projekty boli veľmi dobré, len ich bolo málo. "Ľudia ešte nie sú zvyknutí, nie sú motivovaní súťažiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.