EÚ, zdôraznila ale, že im dá na nápravu viac času ako je bežné pri krajinách eurozóny a že voči nim neplánuje a ani nemôže uplatniť žiadne sankcie.
Komisia zverejnila správy o rozpočtovej situácii na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku, Poľsku, na Cypre a Malte, v ktorých konštatovala, že ich deficity verejných financií prekročili v roku 2003 povolenú hranicu 3-% hrubého domáceho produktu (HDP). Najnižší deficit má spomedzi týchto krajín Slovensko, 3,6 %, najvyšší Česko, 12,9 %. Konkrétne odporúčania, ako majú jednotlivé krajiny korigovať svoje rozpočty, navrhne komisia v júni a členské štáty by ich mali schváliť v júli. Zverejnením správ sa začala tradičná procedúra proti nadmernému deficitu, ktorá vyplýva z Paktu stability a rastu EÚ. Ten všetkým členským štátom únie stanovuje povinnosť držať deficit verejných financií pod 3 % HDP. Podľa paktu musí pritom dôjsť k náprave do jedného roka, inak hrozia krajine vysoké pokuty.
Správu EK teraz dostane na posúdenie Rada ministrov EÚ, ktorá rozhodne, či existuje nadmerný deficit, a v prípade kladnej odpovede na základe návrhu komisie prijme konkrétne odporúčania, ako by malo Slovensko a ďalších päť krajín svoj rozpočet korigovať. Odporúčania by mala Rada EÚ prijať v júli. Vychádzať bude tiež z národných plánov plnenia maastrichtských kritérií, ktoré tento týždeň predkladajú do Bruselu všetky nové krajiny únie.
Slovensko podľa utorkového vyjadrenia ministra financií Ivana Mikloša v Bruseli plánuje na budúci rok znížiť deficit na 3,4 % a v roku 2006 na 3 % HDP. Ak sa bude do deficitu musieť zarátať dôchodková reforma, termín splnenia 3-% hranice sa posunie asi o jeden rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.