Zachovali sa skúšobné nátlačky
Jedným z najvyšších nominálov po menovej reforme bola päťdesiatkoruna, na celom platidle prevláda zelená farba so žltou podtlačou. Nosným námetom lícnej strany je súsošie "Sbratření". Výtvarný návrh bankovky vypracoval Sergej Akimovič Pomanskij s použitím súsošia, ktorej autorom bol Karol Pokorný. Bankovka je navrhnutá v štýle typickom pre platidlá, ktoré sa dostali do obehu po menovej reforme v roku 1953. Päťdesiatka funkciu zákonného platidla spĺňala v období od 1. 6. 1953 do 31. 12. 1967 (rozmery 147 x 74 mm). Päťdesiatkoruny tlačili v dvoch tlačiarňach, podobne ako ostatné nominály. Prvé exempláre vyrobila už pre každého známa tlačiareň Goznak v Moskve. Ďalšie série vyrobila Štátna tlačiareň cenín Praha. Obe série môžeme veľmi ľahko rozpoznať na základe čislovača. Na rube platidla dominuje pohľad na Banskú Bystricu. Na celej sérii týchto bankoviek dominujú mestá, na dvadsaťpäťko-rune dominuje mesto Tábor, na stovke sú Hradčany.
Napriek tomu, že nižšie nominály sú atématické, po grafickej stránke sú veľmi podobné. Je chránená priebežnou vodotlačou hviezda v kruhu, ktorá je priebežne rozložená po celej ploche bankovky. Existujú štyri varianty vodotlače, ktoré zberatelia s obľubou vyhľadávajú. Jednotlivé odchýlky vznikli nesprávnym vložením papiera do tlačiarenského stroja. Varianty vodotlačí sa vyskytujú prevažne u tých platidiel, ktoré sa tlačili v Prahe.
Kým sa bankovka dostane do obehu, kompetentní majú okolo nej roboty neúrekom. Väčšinou sa predkladá viac návrhov, no realizuje sa iba jeden. Bankovková tvorba je značne ovplyvnená politickou a ekonomickou situáciou štátu. Keď sú už návrhy hotové, je ich potrebné pred realizáciou úradne schváliť. Takémuto postupu sa nevyhli ani platidlá, ktoré začali platiť po menovej reforme v roku 1953. Jednotlivé nominály boli schvaľované postupne, medzi prvými boli schválené jednokoruny. trojkoruny a päťkoruny. Definitívna podoba päťdesiatkoruny bola schválená 2. 4.1953. Zachovali sa dodnes skúšobné nátlačky papierových platidiel vzoru 1953, ktoré sú celkom jedinečné. Na nepotlačených kupónoch na lícnej strane sú schvaľovacie podpisy a dátumy na skúšobných nátlačkoch. Do albumových listov sú platidlá so schvaľovacími podpismi pripevnené pomocou nití.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.