prostredníctvom nich obraz z roku 1921 kedy vyšli v regionálnej a ústrednej tlači. Sú presným opisom, ktorý svedčí aj o vtedy používanom jazyku a spôsobe vyjadrovania.
Mikroromány v inzerátoch
Hľadáme vedúceho účtovníka, dirigenta do novej filiálky v Rimavskej Sobote. Plat podľa dohovoru.
Kupujte len v odborných závodoch ochranné prostriedky pre mužov gumové i rybie, najlepšej akosti. Pre dámy rozpustné dezinfekčné guličky a iné toaletné potreby zasiela diskrétne lekárnik Slíva v Sliezskej Ostrave.
Inteligentná dievka českej i nemeckej reči znalá prijme miesto ako podpora panej v domácnosti. Zn.: Dobré zacházení.
Inteligentná ruská dáma prijíma šitie pánskej i dámskej bielizne. Košice, Hviezdoslavova 4.
Dobrú domácu chovu dostať za mierne ceny na Továrenskej ulici č. 3, II. Brána, dvere A, Košice. Pre rodiny výhody!
Americký legionár by si rád urobil známosť so slobodným dievčaťom alebo vdovicou od 20 do 30 rokov cieľom sňatku. Tiež by si rád prenajal krčmu sám alebo so spoločníkom. Nabídky do admin. pod značkou Legionár.
Inteligent 30-ročný so zaistenou existenciou hodlá si spraviť známosť s inteligentnou slečnou s venom a zariadeným bytom cieľom skorého sňatku. Nabídky na sňatkovú kanceláriu Moravia Košice.
Distingvovaná vdova, znalá českej, nemeckej aj maďarskej reči hodlá dať nabídku k seznámení a k skorému sňatku. Značka: Vdova.
Malé gazdovstvo na Slovensku v hornatom kraji s celým fundom, dobré pole, kúpi Štefan Mecner Praha II., Vorlíčkova 6.
Cieľom spoločných vychádzok a výletov zoznámi sa mladý štátny úradník, dobre situovaný s mladou peknou slečnou z Košíc alebo okolia. Ctené nabídky pod zn. Leto do administrácie tohto listu.
Stavený polír - kapelník hľadá miesto na Slovensku, najlepšie referencie po ruke. Značka: Nástup ihneď.
Jozef Dudek, civilný a vojenský krajčír Košice, Továrna č. 4., odporúča sa do priazne cteného obecenstva.
Oznamy
Čo inzerát, to miniromán. Stručný, ale výstižný. Výstižné, aj keď menej stručné boli ako tento, uverejnený v denníkoch z roku 1921: "Na náš časopis Slovenská žena sa predpláca ročne Kč 24,- čo je ako 12 vajec. Vraj ženy nečítajú, objavilo sa v slovenských denníkoch, kde Sokolovský napísal, že zo stredných a vyšších vrstiev čítajú len to, čo morí nervy a kazí mravy a že ženy z roľníckych a priemyselných vrstiev nečítajú nič. To sa musí vytratiť, lebo v Slovenskej žene bude napísané, že má 10 tisíc odberateliek. Túžime, aby sa nám z každej vesnice prihlásila rozsievačka, čiže kolportérka k úkolu to iste apoštolskému. Náš časopis stojí ročne ako 12 vajec, to je 24 Kč. Na mesiac iba dve koruny. Čo je to v porovnaní s nimi, keď za mesiac zjeme viac jak 12 vajec?"
V anglických novinách a časopisoch, aj v našej Tribune uverejnil v roku 1921 slávny spisovateľ G. B. Shaw pod titulkom Spisovatelia a valutová kríza list, v ktorom píše: "Úspechy mojich diel mi na kontinente neprinášajú žiadne zisky. Z istého triumfálneho úspechu v Budapešti mi zaslali 15 šilingov v anglickej mene (v československej 1083 K). Z toho 5 šilingov padlo na daň z príjmu a na poplatky. Vo Viedni mi celkove vyniesli knihy 19 libier šterlingov (2178 K), z čoho 6 libier som musel odviesť štátu. Z týchto dôvodov som oznámil do Budapešti, aby zanechali ďalšie predvádzanie mojich diel, lebo som z finančných dôvodov nútený upustiť od úspechov na pevnine."
V berlínskych novinách oznamovali dvojnásobné zvýšenie dane zo psov zo sto na dvesto mariek na jedného, zo 150 na 300 mariek za dvoch a za troch z 200 na 400 mariek. Za každého ďalšieho sa platí 100 mariek. Nariadenie vstúpilo do platnosti od 1. 4. 1921.
Oznam pod titulkom Vzduchová doprava Praha - Brno - Košice
Bol vo všetkých slovenských aj českých denníkoch. "Riaditeľstvo Čsl. Leteckej spoločnosti FALCO mieni zahájiť tiež za letnej sezóny pravidelnú leteckú dopravu a to jednako medzi Prahou - Brnom - Bratislavou a Košicami a tiež Praha - Berlín - Praha - Viedeň. Trať Praha - Košice celkom 600 km urazí lietadlo za 4 hod. 50 min. Cesta Praha - Košice bude stáť 500 K a Praha - Bratislava 300 K (taký bol v tom čase mesačný plat lekára). Dopravovať sa budú cestujúci, pošta a noviny. Spoločnosť zaháji od mája miestne pasažierske lety."
Štátne kúpele oznamovali, že Herľany budú otvorené pre návštevníkov od 1. júna 1921: "Majú veľkú budúcnosť. Sú to svojho druhu jediné gejzírové sírnato-železito-soľnaté kúpele na európskom kontinente. Druhé nie také, ale podobné sú v Anglicku. V kúpeľoch je pekný park, kuželník, bufety, nádherný les so stáročnými dubmi, a krásnymi lesmi v okolí. Bude v nich zriadená reštaurácia, dvorana s dvoma veľkými jedálňami a koncertnou sieňou. Zariadenie a ubytovanie bude prvotriedne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.