náboženskej výchove a vzdelávaní.
Prezident Rudolf Schuster v príhovore povedal, že ide o "dôkaz, že ekumenizmus na Slovensku funguje" a "dobrý príklad pre krajiny v rámci Európskej únie a mimo nej".
Minister školstva Martin Fronc z KDH verí, že história potvrdí, že podpis zmluvy bol správny krok, ktorý prispeje k zlepšeniu hodnotovej a morálnej orientácie a zvýšeniu tolerancie.
Apoštolský nuncius Henryk Józef Nowacky, ktorý zmluvu podpísal za Vatikán, ju považuje za dôkaz, že Slovensko rešpektuje náboženské slobody. Predseda ekumenickej rady cirkví Július Filo verí, že zmluva je tolerantnou ponukou, ktorá umožňuje slobodný výber medzi rôznymi náboženstvami a etikou.
Hoci zmluva predpisuje výučbu vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl, ministerstvo školstva rozhodlo, že od septembra sa povinné náboženstvo či etika zavedú iba v prvom ročníku. "Podľa toho, ako to budeme schopní zabezpečiť, rozšírime to," povedal Fronc.
Najväčší problém bude s etikou - v niektorých školách sa už náboženstvo od prvého stupňa vyučovalo dobrovoľne. Žiaci, ktorí nemali záujem, mali voľno, ale odteraz budú musieť chodiť na etiku.
Eva Ivanová z metodického centra na Tomášikovej ulici v Bratislave hovorí, že už majú pripravených lektorov, ktorí učiteľov prvákov pripravia na etiku. "U prvákov bude etika postavená na zážitkových metódach, deti niečo zažijú a sami sa dopracujú k záverom."
Náboženstvo dodnes často učili dobrovoľne po vyučovaní miestni kňazi. Od septembra musia mať pedagogické vysokoškolské vzdelanie alebo aspoň pedagogické minimum. Okrem toho musia mať kanonickú misiu, teda poverenie od cirkvi.
V praxi povinné náboženstvo prinesie školám zvýšené náklady. Doteraz museli riaditelia zaplatiť učiteľa náboženstva iba vtedy, ak oň prejavilo záujem aspoň 12 žiakov a viacerí riaditelia túto možnosť využívali. "Každý rok sme zvádzali boje s vedením škôl," hovorí Viera Macháčková z Generálneho biskupského úradu evanjelickej cirkvi.
Podľa zmluvy teraz musí škola zabezpečiť učiteľa aj jednému prvákovi. Náboženstvo nenahradí žiadnu inú vyučovaciu hodinu, ale prvákom jedna hodina týždenne pribudne.
Zmluvy o vzdelávaní vyplývajú zo základných zmlúv, ktoré Slovensko uzavrelo s Vatikánom a registrovanými cirkvami. V základných zmluvách sa štát zaviazal uzavrieť štyri dodatkové zmluvy - okrem tých o vzdelávaní už Slovensko podpísalo zmluvy o duchovnej službe vo vojsku a polícii. Pripravujú sa zmluvy o výhradách svedomia a financovaní cirkví zo štátneho rozpočtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.