DOMÁCI MAJSTER
Sklenárske práce sa dajú do určitej miery zvládnuť aj v domácich podmienkach. Či už ide o rozbité okno alebo sklo na dverách skrinky, ktorú sme zmajstrovali a potrebujeme ju zaskliť, ak máme potrebný materiál, mali by sme to zvládnuť. Sklo môžeme kúpiť v sklenárstvach vo forme tabúľ, na rôzne účely si môžeme vybrať sklo podľa hrúbky a povrchovej úpravy.
Náradie a materiál
Na rezanie skla používame diamant (obr. 1a), ale častejšie oceľové koliesko, ktoré je lacnejšie a dostupnejšie. Keďže sa po čase otupí, dostať ho na násadke v úprave, keď vo väčšom kovovom koliesku je po obvode šesť menších (1b). Po otupení prvého sa väščie koliesko pootočí a k dispozícii je ďalšie.
Ďalšou pomôckou pri zasklievaní je rovná lišta na vedenie kolieska pri rovných rezoch. Najvhodnejšia je z oceľového plechu, široká asi 5 cm, ktorú podlepíme tenkou gumovou vrstvou proti šmýkaniu. Na vysekávanie zaschnutého tmelu pri zasklievaní starých okien použijeme vysekávač, ktorý si zhotovíme zo zbrúseného listu pílky na železo, alebo zo staršieho noža s odlomeným hrotom (1c).
K práci ešte potrrebujeme tmeliaci nôž (1d), malé kladivko, väčšie kladivo na vysekávanie, štiepacie kliešte a klinčeky s malou hlavičkou, prípadne sklenárske rožky. Poslednou pomôckou je sklenársky tmel zabalený v igelite.
Koliesko pred rezaním vyskúšame na inom skle rovnakej kvality a hrúbky. Musí sa točiť a zanechávať súvislý čistý rez. Pred použitím ho namočíme v nafte, petroleji alebo terpentíne.
Rezanie skla
Sklo režeme na rovnom stole, na ktorý položíme papier. Rezacie koliesko vyskúšame, keď vynecháva, musíme otočiť na ďalšie koliesko. Namerané miery prenesieme na sklo, vedľa čiary položíme lištu na rezanie. Najprv urobíme skúšobný ťah, či koliesko kĺže po lište pravidelne. Ak je všetko v poriadku, urobíme neprerušovaný rez (obr. 2). Prípadné vynechanie kolieska môžeme napraviť novým rezom.
Narezanú časť skla musíme čo najskôr odlomiť, pretože vzniknuté napätie skla mizne a rez stráca pôvodný účinok. Jestvuje viacero spôsobov lámania skla - tabuľu môžeme v mieste rezu na obidvoch koncoch nadvihnúť (obr. 3a), odlomiť narezaný kus cez pravítko (3b), alebo tlakom nadol cez hranu stola.
Aby bol lom rovný, je lepšie sklo najprv opatrne nadvihnúť a zospodu rezu jemne a s citom poklopať na sklo. Prípadné nerovnosti, ktoré vzniknú na lome odstránime štiepacími kliešťami. Pri odštipovaní je pohyb vylamovací a súčasne trhaný. Drobné výčnelky po odštipnutí odlomíme výrezom v držiaku kolieska.
Ak potrebujeme odrezať oblúk - napríklad pre ozdobné dvierka, ktoré majú sklo hore polkruhové, na naznačený oblúk nanesieme sústavu dotyčníc, ktoré postupne narezávame a odlamujeme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.