náhrady. Mám však v jednom z bytov prihláseného nájomníka, ktorý sa tam nasťahoval ešte za totality s matkou. V byte už asi desať rokov nebýva, neplatí nájomné, vodné ani stočné, ale občas chodieva navštíviť matku. Keď ho náhodou v dome stretnem, vždy iba mávne rukou a predstiera, že sa strašne ponáhľa. Obávam sa, že ak jeho matka zomrie, on mi tam zostane natrvalo a nepohnem s ním. Môžem vôbec niečo robiť? Chcela som mu zrušiť trvalý pobyt, ale podľa úradníčok na miestnom úrade, by vraj musel požiadať o zrušenie trvalého pobytu v mojom dome sám.
Zn.: Ako sa zbaviť nájomníka
Odpoveď: Treba si uvedomiť, že hlásenie k trvalému pobytu má iba evidenčný charakter. Rozhodne teda nezakladá vlastnícke, užívacie, ani iné práve k nehnuteľnostiam, v tomto prípade k bytu. V danom prípade si treba ujasniť, kto je vlastne nájomcom predmetného bytu, či len dotyčný, k trvalému pobytu prihlásený nájomník, alebo aj jeho matka. Každopádne, za situácie, ktorú uvádzate, sú zrejme splnené podmienky na výpoveď z nájmu. Neplatenie nájomného a ostatných poplatkov súvisiacich s nájmom bytu treba považovať za hrubé porušovanie povinností nájomníka, vyplývajúce z nájomného pomeru, najmä, keď tento stav pretrváva už dlhšiu dobu. Na rozdiel od nedávnej minulosti k zániku nájmu výpoveďou danej prenajímateľom sa už nevyžaduje privoleniu súdu. Ak nie sú v nájomnej zmluve dohodnuté iné podmienky, výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola nájomcovi doručená výpoveď. Prenajímateľ však môže nájomcovi písomne určiť aj dlhšiu výpovednú lehotu. V prípade, že nájomca neplatí nájomné alebo úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu, a preukáže, že ku dňu doručenia výpovede bol v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, výpovedná lehota sa predlžuje o ochrannú lehotu, ktorá trvá šesť mesiacov. Hmotná núdza je stav, keď príjem občana nedosahuje životné minimum stanovené zákonom. Občan je v hmotnej núdzi z objektívnych dôvodov, ak si nemôže vlastným pričinením zabezpečiť alebo zvýšiť príjem najmä vzhľadom na svoj vek alebo nepriaznivý zdravotný stav. Za vlastné pričinenie sa považuje najmä vlastná práca.
Ak nájomca nesúhlasí s výpoveďou a považuje ju z nejakých dôvodov za neplatnú, môže uplatniť neplatnosť výpovede v rámci plynutia výpovednej lehoty na súde do troch mesiacov od doručenia výpovede. V takom prípade účinky výpovede nastanú až po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia súdu, ktorým súd zamietol návrh na určenie neplatnosti výpovede z nájmu bytu. Do toho času nájomný vzťah trvá a prenajímateľ i nájomca majú všetky oprávnenia i povinnosti vyplývajúce z tohto vzťahu.
Z uvedeného teda vyplýva ako môžete postupovať, ak chcete dosiahnuť ukončenie nájmu nájomníka, ktorý neplní svoje povinnosti, najmä tým, že neplatí nájomné.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.