vlastným záujmom nositeľa, alebo záujmom iných osôb. Pacienti hovoria, že ich správanie je spojené s impulzmi k činnosti, ktoré nemôžu kontrolovať. Medzi takéto poruchy patria predovšetkým:
- patologické hráčstvo. Porucha správania spočíva v častých opakovaných epizódach hráčstva, ktoré dominujú v živote človeka na úkor sociálnych, materiálnych, rodinných a pracovných hodnôt a záväzkov. Ľudia trpiaci touto poruchou môžu riskovať aj stratu práce, veľmi sa zadĺžiť, klamať, alebo porušovať zákon, len aby získali peniaze na hru, alebo aby unikli plateniu dlhov. (Patologické hráčstvo treba odlišovať od hráčstva a vsádzania, pri ktorom hrajú ľudia pre vzrušenie alebo kvôli snahe vyhrať peniaze).
- pyrománia - patologické zakladanie požiarov. Poruchu charakterizujú opakované podpaľačské činy alebo pokusy o založenie požiaru bez zrejmého motívu (akým by bola napríklad pomsta, peňažný zisk, alebo politický extrémizmus), či trvalý záujem o predmety vzťahujúce sa k ohňu a horeniu. Môže sa tiež prejavovať privolávaním hasičov, alebo abnormálnym záujmom o hasičské pomôcky či členstvá v požiarnych združeniach.
- kleptománia - patologické kradnutie. Človek trpiaci touto poruchou nemôže odolať impulzom kradnúť rozličné predmety, pričom ich nezískava pre osobné použitie alebo finančný zisk. Kleptomani ukradnuté predmety buď hromadia, alebo ich po krádeži zničia.
- trichotillománia - vytrhávanie vlasov. Porucha je charakteristická viditeľnou stratou vlasov, ktorú spôsobuje opakované zlyhanie snahy odolať nutkaniu vytrhávať si vlasy. Vytrhávaniu vlasov, tak ako podpáleniu nejakého objektu v prípade pyrománie alebo krádeži čohosi u kleptomana, obyčajne predchádza stúpajúce napätie a po čine ho nasleduje pocit uvoľnenia.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.