pocítiť, že sa im žije lacnejšie - cenová hladina pre nich klesla o desatinu percenta. Pod tento vývoj, ktorý bol lepší ako očakávania, sa podpísalo najmä výrazné zlacnenie potravín.
Zníženie cien potravín podľa Štatistického úradu ovplyvnili najmä nižšie ceny olejov a tukov, mlieka, syrov a vajec, ale aj mäsa - najmä bravčového. Mierne však zdražela zelenina, chlieb a obilniny.
"V najbližších mesiacoch môžeme v tejto kategórii očakávať mierny nárast. Jednak to bude spôsobené klasickým nástupom nových zemiakov na trh, keď ich ceny vzrastú, ako aj premietnutím časti očakávaného zvýšenia cien cukru, banánov a niektorých iných druhov exotického ovocia súvisiaceho so vstupom do Európskej únie," konštatuje analytik Tatra banky Elizej Macho. Očakáva však, že tento tlak na rast cien bude čiastočne kompenzovaný konkurenčným bojom medzi predajcami, ktorí si znížia svoje zisky, ale aj sezónnym zlacnením niektorých druhov zeleniny.
Okrem potravín zlacňovali v apríli aj nealkoholické nápoje či zariadenie domácnosti. Vďaka silnej korune zlacneli aj dovolenky. Na druhej strane bol však drahší benzín, lieky, odevy, obuv a ďalšie položky.
Celkovo boli aprílové ceny o osem percent vyššie ako pred rokom, čo predstavuje zatiaľ najmiernejšiu medziročnú infláciu v tomto roku. "Od augusta by mala inflácia výraznejšie spadnúť," nazdáva sa ekonóm Československej obchodnej banky Marek Gábriš. Považuje pritom za reálne, že do konca roka sa medziročný rast cien dostane do pásma medzi 5,5 a 7,3 percenta, ktoré si za svoj cieľ stanovila Národná banka Slovenska.
V budúcom roku by už malo byť zvyšovanie cien podstatne miernejšie, keďže sa na Slovensku skončilo obdobie naprávania deformovaných cien plynu, elektriny a tepla. Ostáva už deregulovať len ceny vodného a stočného. (mj)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.