to však aj pre nás, čerstvých občanov EÚ - na cudzej škode sme si mohli naštudovat lekciu z Európskej únie.
Výrok van der Lindena pre holandskú televíziu, že - a teraz pozor - "V ÚVODZOVKÁCH" povedané, "treba prinútiť rómske deti, aby od pondelka do piatku ostávali v internátnych školách, kde sa priučia systému hodnôt našej spoločnosti", oznámkovala vrchnosť v Bruseli ako "poľutovaniahodný". A EK, ktorá je jeho zamestnávateľom, vyzvala Lindena, aby sa v budúcnosti už nevyjadroval k rómskej problematike. Komisia tak reagovala na hysterický výkrik akejsi rómskej ľudskoprávnej organizácie, ktorá objavila vo výroku "rasistické prvky" a vyzvala Brusel, aby Lindena prepustil z funkcie.
Na prvý pohľad je jasné, že ide o totálne nedorozumenie. Tým, že Linden povedal "v úvodzovkách", tak oslabil význam slovesa "prinútiť", že rozprávať o akomsi donucovaní či rasizme môžu iba slabomyseľní ľudia, ktorí nevedia čítať. Respektíve takí, ktorí na módnej vlne antidiskriminačnej ideológie chcú vyrábať umelé škandály. Najlepším dôkazom nezávadnosti výroku je, že Lindenov návod vzbudil v prostredí samotnej rómskej komunity zväčša pozitívne reakcie. Paradox kritického súvetia spočíva v tom, že ak už bola vôľa hľadať kontraverznosť, zadrapiť sa dalo skôr do druhej časti "kde sa priučia systému hodnot našej spoločnosti". Tu sa dá vycítiť akýsi slabý prídych latentného rasizmu. Pravda, ani z toho sa nedá robiť veda…
Absolútne prestrelená odpoveď EK, ktorá si ani nedala prácu s analýzou vyjadrenia, svedčí o jedinom - v Európe sa závratnou rýchlosťou zužuje priestor na normálnu a slobodnú diskusiu. Stále agresívnejšie aktivistické organizácie disponujú takým vplyvom na politické elity a úradníkov, že títo bezhlavo potierajú a sankcionujú už aj úplne nevinné prejavy. To, samozrejme, má bezprostrednú spätnú väzbu - ľudia, ktorí by mali k háklivým témam čo povedať, ale majú zároveň aj čo stratiť (svoje pozície), vrátane novinárov vo veľkých médiách, sa stále častejšie autocenzurujú.
Tlak na publikovanie iba názorov konformných s ideológiou multikultúrneho egalitarizmu má logické a zákonité dopady aj vo vecnej rovine. Tie sa dajú dobre vysledovať práve na Lindenovej kauze; hoci experti i samotní Rómovia pokladajú ideu internátneho sústredenia detí za jednu z ciest, dokonca možno najefektívnejšiu, k zdvihnutiu vzdelanostnej úrovne Rómov, EK vyslala jasnú správu - nesmie sa o tom ani debatovať. Kto sa odváži, bude potrestaný - stačí jedno politicky nekorektné vyjadrenie, ktorého pochopenie presahuje intelektuálne kapacity militantných aktivistov a bruselských byrokratov. V konečnom dôsledku môžu na vec najväčšmi doplatiť - Rómovia. Keby bola totiž myšlienka internátnych škôl realizovateľná, bola by riešením hodným peňazí a námahy (iná vec je, že finančne a technicky je to nezvládnuteľné - hovoria experti). Po Lindenovej afére bude ale riskantné už aj presviedčať Rómov o prednostiach tohto riešenia. Nikto predsa nebude hazardovať so svojou kariérou...
Podobne ako Linden narazili už viacerí. Známy je prípad slávneho futbalistu Effenberga, ktorý sa v jednom rozhovore vyjadril, že nechce zo svojich daní podporovať tých nezamestnaných, ktorí "sú leniví a nechú robiť z presvedčenia". Za tento názor, na Slovensku našťastie ešte plne publikovateľný a dokonca všeobecne akceptovaný, bol Effenberg celou nemeckou tlačou ostrakizovaný a rovnako ako Linden, aj on sa musel ospravedlniť. Nepomohlo - Bayern Mníchov ho okamžite zaradil medzi náhradníkov (!!) napriek tomu, že bol špičkový reprezentant. A aj z reprezentácie ho vyhodili... To sú absurdné javy a legitímna otázka je, či vírus ideologickej autocenzúry, ktorý oberá spoločnosť o kolektívny rozum a zavádza unifikované myslenie, ovládne postupne aj Slovensko.
Van der Linden, samozrejme, je úradník (diplomat) a nie politik. Musí dodržiavať štábnu kultúru, ku ktorej patrí aj obozretné vyjadrovanie, resp. mlčanie v tzv. politicky chúlostivých otázkach. Keby ho teda postihla sankcia z dôvodu, že sa vôbec k téme akosi meritórne vyjadril, azda by sa to ešte dalo stráviť. Máloktorý import z Bruselu totiž požíva na Slovensku menej sympatií ako rozumovanie byrokratov a rýchlokvasených expertov nad rómskou agendou. Na strane druhej je paradox, že dobré rady a vmešovanie sa aj do oblastí, ktoré sú zatiaľ pod čisto národnou kuratelou, je obľúbenou kratochvíľou bruselských emisárov. Lindenov ponurý príbeh je hoden zápisu za uši - strážme si slobodu a nenechajme si vnútiť tzv. politicky správne vyjadrovanie a názory.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.