Copernicus, ktorý je realizovaný v rámci multilaterálnych projektov programu Mládež pre Európu. Grant pokryl len časť nákladov, relatívne neveľký zvyšok si študenti museli doplatiť sami.
16. 23. apríla 2004 sa 8 študentov pod vedením profesoriek Mgr. Marianny Dombrovskej a Mgr. Dariny Klemovej zúčastnilo na projektovom stretnutí vo Walese. Marcel Ištván, Daniel Škorica, Andrea Harhajová, Lucia Kašická, Lucia Kvočáková, Daniela Matéová, Patrícia Neupauerová a Lenka Vandliková prezentovali našu krajinu z pohľadu sociálnej situácie (nezamestnanosť, rómska otázka, atď.), kultúrneho zázemia a spôsobu vzdelávania. Samozrejme, nechýbali workshopy zamerané na výmenu a prezentáciu názorov na tému "Noví členovia EÚ" a predstavovanie štátu, mesta a školy. A okrem workshopov, na ktorých sa predstavovali doma pripravené prezentácie, prebiehali workshopy zamerané na riešenie konkrétnych prípadov "naostro", bez prípravy doma. Príkladom je prípad, kde zadaná úloha znela: Do krajiny vám príde 100 000 legálnych utečencov a je potrebné riešiť vzniknutú situáciu. "Vždy je dôležité mať názor. Je jedno aký, no len ho mať. Ak nemáte na danú vec nijaký názor, na takýto projekt ani nechoďte, lebo to bude zbytočné," vysvetľuje Lucia Kašická.
Okrem košického gymnázia sa na projekte "Sharing about our areas" zúčastnili ďalšie tri školy írska chlapčenská (Marist College, Athlone), waleská dievčenská (Lewis Girls School, Ystrad Mynach) a poľská katolícka škola (Catholic High School, Czestochowa). "No asi si viete predstaviť, ako sa chovajú chlapčenská a dievčenská škola, keď sa stretnú. Ako utrhnutí Z reťaze. No inak boli veľmi milí a pracovití," smeje sa Daniel Škorica.
"Tieto školy mali svoje prezentácie vo všeobecnosti urobené pomocou grafov a tabuliek," hovorí Patrícia Neupauerová. V prípade slovenských študentov však namiesto štatistík zabodovala kreativita, a tak Slovensko, Košice, Poštovú a seba predstavili pomocou slovenských pesničiek, koláží, videa či lekcie slovenčiny.
Každý deň bol plný najrôznejších aktivít, medzi ktoré nepatrili len workshopy na zadanú tému v rámci všeobecnej myšlienky stretnutia. Dôležitým faktorom na takýchto projektoch je zbierať kontakty a vytvárať viac či menej trváce priateľstva v duchu oného toľko proklamovaného zbližovania národov. "Vždy je dôležité pracovať v tíme a byť komunikatívny. S angličtinou problém nebol, dosť sme sa chytili. Oni s vami budú rozprávať, keď vidia, že s nimi rozprávať chcete a vôbec nezáleží na gramatike. Boli tam tri Poľky, ktoré počas celého projektu ani neprehovorili a na konci nikto nevedel, ako sa volajú," potvrdzuje Daniela Matéová teóriu o tom, že na europrojekty sa hodia ľudia dynamickí, kreatívni, komunikatívni a tímoví hráči.
Prvé dva dni strávili účastníci projektu v Cardiffe a zvyšok "sme bývali na takých ako keby lazoch. Nič len ovce, kravy a my." Lucia Kašická zároveň dodáva, že aj na lazy treba technickú zdatnosť. "Je to dosť vtipné, ale kým sme prišli na to, ako sa u nich púšťa teplá a studená voda... Okrem toho, že na otvorenie kohútika treba hrubú silu, tak aj na teplú aj na studenú vodu je nielen samostaný kohútik, ale aj samostatný vodovod."
Samozrejme, okrem 'pracovných povinností' pochodili košickí študenti množstvo pamiatok, miest a tktiež im bolo Dopriate kultúrne vyžitie. Prehliadka Cardiffu a Mont Mauthu, jaskyňa, baňa na uhlie, pravý waleský skanzen, opátstvo ale takisto trhy alebo podvečerný bowling. Daniela Matéová: "Pri takýchto projektoch človek veľa nenaspí. Spánok je strata času."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.