legalizoval manželstvá homosexuálov. Massachusetts sa tak týmto rozhodnutím pridalo k Holandsku, Belgicku a trom kanadským provinciám s najväčšou populáciou. Všeobecne sa očakáva, že takéto manželstvá zlegalizujú aj zvyšné provincie Kanady. Doteraz sa páry rovnakého pohlavia mohli sobášiť na území USA v San Franciscu, častiach New Yorku a oregonskom Portlande
Tanya McCloskeyová (52) a Marcia Kadishová (56) z bostonského predmestia Malden sa stali s najväčšou pravdepodobnosťou prvým párom, ktorý splnil požadované právne podmienky na uzavretie manželstva. Presne o 9.15 h miestneho času pracovníčka radnice Margaret Druryová vyhlásila: "Na základe zákonov štátu Massachusetts vás týmto vyhlasujem za manželov." Radnica v Cambridge, považovanom za baštu liberálov, začala úderom polnoci vydávať prvé žiadosti na uzavretie manželstva snúbencami rovnakého pohlavia ako prvá. V priebehu niekoľkých hodín o uzavretie manželstva požiadalo viac ako 260 párov. V dave sa však tlačilo najmenej 5000 osôb, príbuzných, priateľov a známych homosexuálnych párov. Cestu k tomu otvorilo rozhodnutie Najvyššieho súdu štátu Massachusetts z novembra minulého roku, keď dal za pravdu siedmim homosexuálnym párom, ktoré podali žalobu za diskrimináciu. Súd rozhodol, že upierať jednotlivcovi právo na ochranu, výhody a povinnosti občianskeho zväzku len preto, že mieni uzavrieť manželstvo s osobou rovnakého pohlavia, je v rozpore s ústavou.
Guvernér Massachusetts Mitt Romney vydal nariadenie, podľa ktorého sa nesmú sobášiť páry z iných amerických štátov. Týmto chce zabrániť tomu, aby sa z Massachusetts stal štát sobášnej turistiky, podobne ako Las Vegas. V Bostone sa začal proces vybavovania dokumentov potrebných k uzavretiu manželského zväzku aj jeden zo siedmich homosexuálnych párov - žalobcov - Hillary a Julie Goddridgeové (na snímke. Práve pred troma rokmi ich poslali z radnice preč, keď tam chceli uzavrieť manželstvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.