Pondelok, 22. apríl, 2019 | Meniny má Slavomír

Koniec ružomberskej nadvlády, historický titul pre Košice!

FINÁLE Delta I.C.P. Košice - MBK Ružomberok 97:79 (17:17, 24:17, 28:17, 28:28)Košice - V treťom finálovom zápase basketbalovej extraligy žien

FINÁLE Delta I.C.P. Košice - MBK Ružomberok 97:79 (17:17, 24:17, 28:17, 28:28)

Košice - V treťom finálovom zápase basketbalovej extraligy žien začali oba tímy koncentrovane a s maximálnym nasadením. Od úvodných chvíľ sa bolo na čo pozerať, ani jedno z mužstiev sa spočiatku od súpera odpútať nedokázalo. Vynikajúce publikum v zaplnenej hale hnalo Košičanky vpred, ale Ružomberčanky bojovali na doraz a v 8. min. viedli 15:10. Domáce však rýchlo vyrovnali. Prvá štvrtina sa nerozhodným výsledkom aj skončila a tak nenaznačila nič o ďalšom vývoji zápasu. Aj v druhej desaťminútovke sa súperky naťahovali o každú loptu a bola to pravá basketbalová bitka. V polovici druhej štvrtiny svietilo na ukazovateli skóre 27:26. Potom sa však misky váh začali nakláňať na stranu východniarok, po trojke Hirákovej a ďalšom koši Jalčovej sa dostali do vedenia o sedem bodov. Vzápätí Frniaková pridala ďalšiu trojku, Kuklová trestný hod a náskok narástol na 37:26. Žlto-modré v tých chvíľach dostávali hosťujúci tím do úzkych predovšetkým kvalitnou prácou v obrane. Ružomberčanky pred prestávkou trochu stiahli, ale do kabín odchádzali spokojnejšie hráčky Delty. Hneď po zmene strán náskok domácich opäť narástol na dvojciferný. V 26. min. viedli Košičanky 57:39 a to dávalo tušiť, že sa schyľuje k veľkým oslavám. Východniarky uplatnili svoje skúsenosti a tvrdo vybojovaný náskok si strážili. Delťáčky si už hosťujúci tím nepripustili k telu a do poslednej štvrtiny ich vyprevádzal potlesk nažhaveného obecenstva. V poslednom dejstve už Delťáčky šancu z rúk nepustili a získali pre Košice historický slovenský titul, keď Ružomberčanky zosadili z trónu po jedenástich rokoch. Hosťujúcemu tímu nepomohla ani skutočnosť, že zo sebazaprením do zápasu nastúpila ich kapitánka Číkošová.

Body: Kuklová 23, Frniaková 23, Jalčová 17, Škvareková 13, Hiráková 9 (Timková 10, Jendrichovská 2, Kažimírová 0) - Křížová 25, Garčárová 15, Savičová 12, Ivanová 6, Furková 6 (Číkošová 8, Michulková 4, Brezányová 2, Kozmonová 1, Gatialová 0), tr. hody: 25/21 - 27/20, fauly: 22:23, trojky 4:5, päťky: Timková - Křížová, Savičová, rozhodovali Sudek a L. Janáč, 2500 divákov.

O 3. miesto: UMB Banská Bystrica - ŽBK Poprad 64:71 (23:15, 19:13, 12:23, 10:20) - na zápasy 1:2.

Domáce hráčky v úvode stretnutia začali tradične dobre a vytvorili si postupne až 17-bodový náskok. Potom však nastalo v bystrických radoch prílišné uspokojenie, čo bojovný Poprad dokonale využil. Do poslednej štvrtiny išli ešte s trojbodovým náskokom Bystričanky, no v záverečnej desaťminútovke nastrieľali hráčky spod Tatier o desať bodov viac ako domáce a dokonale otočili zápas. Štvrté finále sa hrá v sobotu 22. 5. v Poprade. Ak ho hráčky ŽBK vyhrajú, vybojujú si bronzové medaily.

Najviac bodov: Porubčanová 19, Belanská 14, Libičová 11 - Kloudová 17, Kupčíková 14, Gulová 11, TH: 31/25 - 33/21, fauly: 27 - 26, trojky: 5 - 4, rozhodovali: Jančovič, Ženiš, 300 divákov. (SITA)