poslancov Európskeho parlamentu (EP). Po druhý raz naopak vetoval zákon o voľbách do Národnej rady SR. Ten však začne platiť aj bez prezidentovho súhlasu, pretože poslanci ho minulý týždeň druhýkrát schválili. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Ján Füle.
Novela Ústavy SR, ktorú minulý týždeň schválil parlament, okrem nezlučiteľnosti funkcií poslancov Národnej rady s mandátom europoslancov zakotvuje právomoc Ústavného súdu SR rozhodovať o zákonnosti volieb do EP, ktoré sa na Slovensku prvýkrát uskutočnia 13. júna. Novela začne platiť od 1. júna tohto roku, časť o nezlučiteľnosti mandátu poslanca národného parlamentu a EP až 20. júla, teda dňom, keď prví slovenskí europoslanci na prvom zasadnutí plén EP zložia sľub.
Za tieto úpravy v základnom zákone štátu hlasovalo 110 poslancov, proti bol jeden a 14 sa zdržali. Negatívny postoj k návrhu novely vyjadril poslanec KSS Ivan Hopta. Poslanci, ktorí sa hlasovania zdržali, boli z poslaneckého klubu ĽS-HZDS.
Na novelu ústavy nadväzuje novela zákona o organizácii Ústavného súdu SR, konaní pred ním a postavení jeho sudcov, ktorú včera poslanci rovnako schválili. Aj pod ňu sa včera podpísal prezident Schuster. V novele sa upravuje procesný postup Ústavného súdu SR v prípade preskúmania volieb do EP.
Volebný zákon prezident nepodpísal, pretože doňho poslanci nezapracovali jeho pripomienky. Prezident Schuster mal podozrenie, že volebná kaucia vo výške 500- tisíc korún, ktorú zákon zavádza, nie je v súlade so základným zákonom štátu. Taktiež navrhol, aby sa príspevok štátu pre politické strany za hlasy vo voľbách nezvyšoval na 140 korún, ale ostal v pôvodnej výške 60 korún za hlas. Výška štátneho príspevku pre politický subjekt, ktorý vo voľbách získa viac ako tri percentá voličských hlasov, sa bude teda od 1. októbra zvyšovať na základe valorizačného mechanizmu. Kompenzácia za každý hlas bude predstavovať jedno percento priemernej nominálnej mesačnej mzdy za predchádzajúci kalendárny rok, v ktorom sa voľby budú konať. Volebná kaucia bude mať výšku pol milióna korún, každá politická strana ju bude musieť zaplatiť na osobitný účet Ministerstva vnútra SR najneskôr 105 dní pred dňom volieb. Politická strana alebo koalícia, ktorá získa vo voľbách menej ako dve percentá hlasov, nedostane kauciu naspäť.
Zákon o voľbách do NR SR ďalej stanovuje, že Slovensko bude jedným volebným obvodom. Zmena nastane aj v dĺžke konania parlamentných volieb - budú sa konať už len jeden deň, a to v sobotu od 7.00 do 22.00 hodiny. Ďalšia zmena spočíva v zrušení 48-hodinového volebného moratória pred hlasovaním. Sedemdňové moratórium na publikovanie prieskumov verejnej mienky o preferenciách sa rovnako zrušilo. V deň volieb až do skončenia hlasovania bude ale zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. Volebná kampaň sa začne 21 dní pred voľbami. Na zmenu poradia na kandidačnej listine bude kandidát potrebovať tri percentá z celkového počtu hlasov, ktoré politická strana získala. Kvórum na vstup do NR SR zostáva zachované. Do NR SR sa dostane strana, ktorá získa viac ako päť percent hlasov. Koalícia dvoch až troch strán potrebuje sedem percent, koalícia štyroch a viacerých strán desať percent. Zákon upravuje aj možnosť voliť pre slovenských občanov v cudzine prostredníctvom pošty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.