Zajac. Búrlivá niekoľkohodinová rozprava, do ktorej sa len písomne prihlásilo sedem zákonodarcov, sa rozpútala už po predložení prvého zo šestice zákonov, ktorý hovorí o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.
Komunistický poslanec Karol Ondriaš vyzval ministra, aby hľadal, kde sa na Slovensku strácajú miliardy, ktoré by mohli riešiť situáciu v zdravotníctve. "Ak budú zákony o reforme zdravotníctva prijaté, bude asi potrebné premenovať vaše ministerstvo na ministerstvo obchodu so zdravím obyvateľov," vyhlásil v rozprave Ondriaš.
Viliam Soboňa z ĽS-HZDS sa domnieva, že zákony diskvalifikujú starých ľudí. Podľa neho sledujú zisk úplnej kontroly finančných tokov v zdravotníctve s možnosťou rozhodujúcim spôsobom kontrolovať a riadiť tok peňazí. Majú umožniť získať úplnú kontrolu nad celým majetkom zdravotníctva. Soboňa tvrdí, že zákony majú zabezpečiť vlastnícke práva na tento majetok pre úzku skupinu ľudí a vytvoriť zo zdravotníctva jednu z najlepšie prosperujúcich firiem pre malé komerčné zoskupenia jednotlivcov. Zákony majú zároveň zastabilizovať tento stav takou inštitúciou, ktorá odolá aj politickým otrasom a vytvoriť kontrolné mechanizmy vo vnútri systému, ktoré v budúcnosti vylúčia možnosť protestov. K jeho kritike starostlivosti o starých ľudí sa pridala aj stranícka kolegyňa Irena Belohorská, ktorá kritizovala aj zavedenie čakacích listov.
Miroslavovi Chovancovi zo Smeru vadí nízka úroveň garantujúca zdravotnú starostlivosť pre deti. Zároveň sa spýtal, kto zákony uvedie do života, keď všetky profesijné zoskupenia sú proti nim. Milan Murgaš zo Smeru označil ministra Zajaca za manipulátora, ktorý nechce počuť iný názor a spomenul jeho aroganciu. Vládny návrh je podľa neho charakterizovaný ťažkou ekonomickou schizofréniou jeho spracovateľov. Pôsobenie Zajacovho reformného tímu prirovnal k pôsobeniu takzvaného kindermanažmentu vo východoslovenských železiarňach, ktorý podľa neho vedie slovenské zdravotníctvo od desiatich k piatich.
Poslankyňa Mária Sabolová (KDH) navrhla prerokovať v druhom čítaní zákon o zdravotnej starostlivosti, ako aj ostatných päť zákonov reformujúcich zdravotníctvo, až v septembri. V rozprave NR SR prezentovala tiež niekoľko výhrad k zákonu, ktoré sa týkali zmlúv poskytovateľov so zdravotnými poisťovňami. Sabolová podľa vlastných slov nie je presvedčená, či je potrebné meniť súčasnú legislatívu, alebo by skôr bolo treba posilniť kontrolu jej dodržiavania.
Návrh zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti jednoznačne definuje zdravotnú starostlivosť a formy jej poskytovania a práva a povinnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Zároveň hovorí o nakladaní so zdravotnou dokumentáciou a upravuje služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Cieľom zákona je upraviť aj postup pri úmrtí, ako aj pôsobnosť orgánov štátnej správy a samosprávy na úseku zdravotnej starostlivosti. Medzi kľúčové ustanovenia patria tie, ktoré upravujú poučenie a informovaný súhlas, a to s osobitným dôrazom pri biomedicínskom výskume, sterilizáciách a transplantáciách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.