Korzár logo Korzár

Garbiarstvo v mestách a dedinách Šariša

Od nepamäti existujú rôzne spôsoby spracovania zvieracej kože. Prvým, ale veľmi primitívnym spôsobom bolo jej natieranie tukom u Eskimákov, Tibeťanov

a Indiánov. Postupne človek spozoroval priaznivé účinky dymu na kožu. Spracovanie kože trieslovinami poznali starí Číňania, Egypťania a iné národy. Staroveké národy, ako Gréci a Rimania začali upravovať kože rastlinnými trieslovinami, tukom a kamencom hlinitým (má pôvod v Afrike). Židia spočiatku opovrhovali odevmi z kože zvierat a ani sa nevenovali jej zušľachťovaniu pre používanie u ľudí. Germáni začali využívať triesloviny z dubovej kôry a kožu začali remeselne spracovávať. Pokrok pri získavaní kožených usní nastal za Napoleonských vojen, keď sa remeselná výroba zdokonalila a 19. storočie zaznamenalo prudký rozvoj garbiarstva. Ručné spracovanie začali v manufaktúrach nahradzovať stroje. Prevrat pri spracovaní kože nastal v roku 1893, keď prof. Knapp začal využívať chromité soli v roku 1859. Kože zvierat sa spracovali na usne a kožušiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na výrobu usní sa využívali kože hovädzie, ovčie, kozie, konské a iné. Každý druh usní má aj špecifické využitie. Na Slovensku má garbiarstvo bohatú históriu a vo výrobe usní aj dnes pokračuje kožiarenský priemysel v Liptovskom Mikuláši, pracujú však aj menšie garbiarne, roztrúsené po celom území.

Garbiarstvo patrí medzi staré remeslá a stáročiami získané skúsenosti sa prenášali z generácie na generáciu. Často sa tieto stávali tajomstvom rodiny a cechu. Dlhé stáročia tu prevládala len ručná práca v nezdravom prostredí.

Garbiarstvo si našlo svoje uplatnenie v stredovekých kráľovských mestách Šarišskej stolice - v Sabinove, Prešove, Veľkom Šariši, Bardejove, ale aj v niektorých dedinách. V mestách vznikali garbiarske cechy - najpočetnejší z nich bol v Prešove so sídlom v dome č. 5 na terajšej Floriánovej ulici. V Sabinove v druhej polovici 18. storočia v cechu pracovalo 13 garbiarskych majstrov. Podobná situácia bola aj v Bardejove a vo Veľkom Šariši. Neskoršie si remeslo nachádzalo väčšie uplatnenie na vidieku ako v meste pre veľký zápach, nečistoty a tiež nedostatok vody.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkou zásluhou grófa Samuela Dessewfiho bola založená garbiareň najskôr v Sabolčskej stolici, ale práve pre nedostatok vody ju neskoršie premiestnili do obce Fintice na svoje panstvo v Šarišskej stolici. V garbiarni pracovalo 12 - 18 garbiarskych tovarišov a väčší počet robotníkov (poddaných). Spracovávali tam usne a ročne sa ich vyrobilo z 6500 zvieracích koží. Usne sa predávali na jarmokoch v Debrecíne, Košiciach, Pešti, Prešove a v okolitých mestách a dedinách. Pre jej prevádzku bol v obci zriadený vodovod, ktorým sa voda dopravovala spod V. Stráže až do manufaktúry.

Veľká garbiareň bola aj v Pečovskej Novej Vsi pri Sabinove uprostred dediny, kde zhoršovala životné prostredie. Majiteľ Grosman ju na začiatku 20. storočia zrušil a začal budovať novú, modernejšiu a väčšiu za železničnou traťou pri Toryse. Nebola dokončená a garbiarstvo sa tam skončilo v roku 1925. Dovtedy sa tam vyrábali usne žltej a čiernej farby. Neboli to ojedinelé garbiarne v Šariši. Menšie boli aj v ďalších dedinách, z ktorých spomeniem Zborov a Gaboltov. Garbiarstvo s nástupom nových trendov v odevnom a obuvníckom priemysle začalo strácať na svojej popularite.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 223
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 068
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 096
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 785
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 211
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 550
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu