poslanci Národnej rady SR (NR SR).
Priklonili sa k verzii, na základe ktorej sa zakazujú všetky formy diskriminácie, vrátane sexuálnej orientácie. Od 1. júla bude teda platiť zákaz diskriminácie osôb z dôvodu ich pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasového pôvodu, národnostného alebo etnického pôvodu, zdravotného postihnutia alebo sexuálnej orientácie. Zákon nevytvára priestor pre vznik registrovaných partnerstiev, ani nerieši problém adopcie detí homosexuálnymi pármi.
Zo 133 prítomných podporilo návrh 107 poslancov, proti bolo deväť, zdržalo sa 16 a jeden nehlasoval. Nesúhlas s prijatou normou zdržaním sa alebo hlasovaním proti vyjadrili poslanci za KDH, KSS ako aj Tibor Cabaj a Milan Rehák z poslaneckého klubu ĽS-HZDS.
Zákon rozdeľuje diskrimináciu na priamu, nepriamu, obťažovanie a neoprávnený postih. Priama predstavuje konanie, pri ktorom sa s osobou zaobchádza menej priaznivo, ako by sa zaobchádzalo s inou osobou v porovnateľnej situácii. Nepriama je navonok neutrálny pokyn alebo prax, ktorým sa zvýhodňuje jedného človeka na úkor druhého. Ak sa niekto bude domnievať, že pri správaní sa k nemu nebola dodržaná zásada rovnakého zaobchádzania, môže sa svojich práv domáhať na súde. Od previnilca môže žiadať náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. Sumu určí súd s prihliadnutím na závažnosť vzniknutej ujmy a okolnosti, za ktorých k nej došlo.
Poslanci schválili okrem iného aj pozmeňujúci návrh poslankyne ĽS-HZDS Ľudmily Muškovej, vďaka ktorému nebude na školách povolená činnosť smerujúca k ovplyvňovaniu sexuálnej orientácie. Parlament tiež podporil takzvanú pozitívnu diskrimináciu, čo znamená, že na dodržanie zásady rovnakého zaobchádzania možno prijať osobitné opatrenia, aby sa zabránilo znevýhodneniu súvisiacemu s rasovým alebo etnickým pôvodom.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) chce napadnúť na Ústavnom súde SR ustanovenie zákona, ktoré sa týka pozitívnej diskriminácie. Podľa neho je protiústavné, hoci zákon ako celok hodnotí pozitívne. „Ak bude zákon účinný, budem iniciovať návrh na Ústavný súd, aby o tejto veci rozhodol. Podľa môjho presvedčenia, aj judikatúry ústavného súdu je pozitívna diskriminácia protiústavná," povedal Lipšic.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.