občanov židovského štátu ho súd zbavil viny pre nedostatok dôkazov. Obvinenia vznesené proti Barghútímu sa týkajú spoluúčasti na vražde, pokusu o vraždu, členstva v teroristickej organizácii a prechovávania zbraní a výbušnín. Prokuratúra včera za ne požiadala o päť doživotných trestov. Zatiaľ nie je známe, kedy súd vynesie rozsudok.
Izraelská prokuratúra obvinila 44-ročného Barghútího, že zapríčinil smrť stoviek Izraelčanov, keď financoval a na verejnosti slovne podporoval aktivistov hnutia Fatah, ktorí ozbrojené útoky proti Izraelu páchali. Barghútí bol v tom čase šéfom hnutia Fatah pre západný breh Jordánu a bol považovaný za možného nástupcu jeho predsedu Jásira Arafata.
Vyšetrovatelia sú presvedčení, že Barghútí nie je len regionálnym lídrom Fatahu, ale aj jeho ozbrojenej vetvy - Brigád mučeníkov al-Aksá. Dôkazy o tom - dokumenty o financovaní Brigád s Barghútího podpismi - našla izraelská armáda v apríli roku 2002 počas prehliadky v sídle Palestínskej samosprávy v Ramalláhu.
Po zverejnení rozhodnutia súdu Barghútího advokát Džawád Bulus vyhlásil, že jeho mandant sa proti verdiktu neodvolá, keďže neuznáva ani autoritu súdov židovského štátu. Vplyvní palestínski politici v reakcii na dnešné rozhodnutie súdu vyhlásili, že ide o politický proces.
Barghútí je najvyššie postaveným palestínskym politikom, ktorého aktivity prešetruje izraelská justícia. Stal sa symbolom palestínskeho boja a aj napriek dvom rokom stráveným v izraelskej vyšetrovacej väzbe sa jeho politický vplyv nezmenšuje. Izraelské jednotky Barghútího zadržali v apríli 2002 v palestínskom meste Ramalláh. Už od prvých súdnych pojednávaní Barghútí tvrdí, že Izrael nemá právo súdiť ho, keďže je zvoleným palestínskym poslancom. Upozornil aj na to, že jeho zadržanie bolo de facto únosom.
Barghútí sa stal zástancom palestínskej intifády po jej vypuknutí v septembri roku 2000, ale dovtedy vystupoval skôr ako prívrženec hľadania mierových riešení konfliktu medzi Palestínčanmi a Izraelom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.