kilogramov nadbytočnej hmotnosti v podobe tuku? To je ale poriadny výkon!
Tukové bunky nefungujú samostatne, ale potrebujú pomoc zložitého systému enzýmov, ktoré umožňujú transport tuku dovnútra a von. Preto sa enzýmy, napomáhajúce ukladaniu tuku nazývajú lipogénne (lipogenis = ukladanie tuku) a enzýmy, ktoré pomáhajú tuky uvoľňovať, sa volajú lipolytické (lipolysis = uvoľňovanie tuku).
Muži aj ženy majú približne rovnaký počet tukových buniek. Tu sa ale podobnosť končí. Základné rozdiely medzi tukovou bunkou muža a ženy sú v enzymatickom vybavení vo veľkosti. Väčšie množstvo lipogénnych enzýmov a teda aj väčšiu tukovú bunku majú ženy. Žena je vybavená všetkým, čo tuk rýchlo a účinne ukladá. Muž naopak disponuje zbraňami, ktoré sú potrebné k rýchlemu a účinnému uvoľneniu tuku. Súvisí to so ženským pohlavným hormónom - estrogénom, podporujúcim tvorbu lipogénnych enzýmov tiež určuje, kam sa väčšina tuku v tele uloží - najviac do oblasti zadku, bokov a stehien. Odtiaľ tiež pochádza prirovnanie ženského tela k tvaru hrušky i fakt, že pri chudnutí žena zhodí najskôr v hornej časti tela a až potom na bokoch a zadnej časti tela.
Ak priberie muž, testosterón nasmeruje väčšinu tuku do oblasti pásu. Ak je nadbytočných kíl viac, postava začne pripomínať jablko. Ak sa žena podobá viac jablku než hruške, bude rýchlejšie chudnúť. Tukové bunky na bruchu sú totiž obvykle menšie a obsahujú viac lipolytických enzýmov ako bunky od pása dole. Vysoká účinnosť ukladania tuku v ženskom tele nie je daná iba prítomnosťou hormónu estrogén. Možno sa to bude zdať paradoxné, ale dobrým priateľom a pomocníkom tukových buniek je prísna redukčná diéta. Jej opakovaním sa tukové bunky "vycvičia" k ostražitosti a akonáhle nabudúce o niečo znížite prísun kalórií, zmobilizujú lipogénne enzýmy k svojej záchrane (nahromadenie tuku). Dôsledok opakovaných diét je vždy rovnaký - tukové bunky sa zväčšia, telo zdokonalí schopnosť ukladania tuku a jeho spaľovanie obmedzí na možné minimum. Výskumy preukázali, že redukčná diéta môže obmedziť lipolytické enzýmy až o 50-percent. S každým cyklom ste chudobnejší o bunky, pomáhajúce spaľovať tuk, kým tie druhé sa v tele veselo množia.
Ak začnú redukčnú diétu muž, chudnú vďaka väčšej prítomnosti lipolytických enzýmov rýchlejšie a majú dvakrát väčšiu nádej, že si ideálnu hmotnosť udržia. Okrem toho im pomáha aj odlišný počet svalových buniek (asi o 40 percent viac než ženy). Svalové bunky obsahujú mitochondrie (špecifická štruktúra, zásobujúca bunku energiou), ktoré menia kalórie na teplo a vodu. To znamená, že ak máte čím viac svalových buniek, tým viac kalórií sa dostane práve do nich a sú spálené tým najlepším spôsobom. Na margo škodlivých účinkov opakovaných redukčných diét ešte toto: Svalové bunky nemajú takú dômyselnú ochranu proti hladomoru ako tukové bunky, a preto hladujú. Telo sa ich nakoniec vzdá z dvoch dôvodov: časť váhy, o ktorú schudnete, je vždy svalová hmota. Čím menej máte svalovej hmoty, tým je váš metabolizmus pomalší, tým menej potravy potrebujete a tým pomalšie budete aj chudnúť. Sval kalórie spaľuje, tuk ich ukladá. Už 72 hodín obmedzenia kalorického príjmu stačí, aby tukové bunky začali ochranný režim a svalové bunky sa naopak - obetovali.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.