vzbudzujú predovšetkým postihnutia viditeľné a nápadné. Tak napríklad človek nevidiaci, s bielou palicou, alebo s amputáciami, pohybujúci sa pomocou barlí alebo na vozíčku, vzbudzuje vo svojom okolí účasť a väčšinou aj snahu okolia mu pomôcť. Naopak postihnutie vnútorných orgánov môže byť z hľadiska medicínskeho veľmi pokročilé a vážne, ale pre okolie zostáva bez povšimnutia, lebo nie je navonok viditeľné.
Podobne môže dlho vnikať pozornosti postihnutie vo sfére psychickej. Dokonca môže vo svojom okolí vzbudzovať celkom nemiestny záujem alebo negatívny postoj. Tak napríklad nezriedka sa stretávame s dieťaťom či mladistvým mentálne postihnutým, ktorý je vo svojom okolí terčom posmechu i zlomyseľnosti zo strany svojich rovesníkov. Podobne sa stretávame s prípadmi, kedy rodina starostlivo utajuje prejavy duševného postihnutia niektorého zo svojich členov a vyhýba sa odbornému vyšetreniu.
Ako sme uviedli, pôsobí psychické postihnutie rôznym dojmom na svoje okolie. Pri tom dramatickosť prejavu vôbec nemusí byť úmerná závažnosti duševného postihnutia. Svoje ťažkosti často naliehavo zdôrazňujú neurotici. Majú úzkosť už pri náznakoch možnej choroby. Často si svoje ťažkosti starostlivo zaznamenávajú a prídu k lekárovi s celým spisom. Niektorí sa boja, aby im neublížila práca a dožadujú sa uznania pracovnej neschopnosti. Ak však na dlhšiu dobu vypadnú z pracovného prostredia, tým viac sa začnú pozorovať a uznanie neschopnosti považujú hlavne za dôkaz, že im skutočne niečo chýba.
Ďalšiu skupinu tvoria psychotici. Pre ich okolie je príznačné to, že postihnutí jednajú často vyslovene proti vlastným záujmom. Svojim jednaním zjavne škodia najviac sebe. Okrem toho sú u nich tiež nápadné zmeny v citovom vzťahu ku svojmu okoliu, ako napr. nápadné zmeny v záujme o rodinu, o deti.
Postoj okolia k psychickému postihnutiu je zvlášť poučný pri alkoholizme. Na začiatku spôsobujú prejavy alkoholizmu skôr obdiv (pijanský hrdina veľa znesie). V pokročilejšom štádiu, kedy už dochádza k rôznym závažnejším konfliktom, prechádzajú sympatie postupne do negatívneho postoja okolia postihnutého. V rozhodujúcej fáze, kedy sa už postihnutý nedokáže zbaviť svojej drogovej závislosti, okolie ho často kryje, namiesto toho, aby bolo zaistené jeho odborné protialkoholické liečenie. V pokročilom štádiu vzbudzuje alkoholik svojimi nechutnými prejavmi odpor a často moralizujúci postoj. Okolie vidí v alkoholikovi skôr vyvrheľa ako chorého človeka, ktorý potrebuje odbornú pomoc.
Ako najlepšie pomôcť psychicky postihnutému? Len dobré srdce nestačí. Najlepšie je zaistiť postihnutému odborné vyšetrenie a liečbu, úprimne spolupracovať a poctivo sa riadiť radami odborníkov. Často však len lekári a lieky nestačia. Psychicky postihnutý potrebuje nájsť vo svojom okolí nesebecký, ľudský prístup, pomoc a láskavú oporu, vyžadujúcu od okolia veľakrát obetavosť a vždy trpezlivosť. Aj tu platí zásada, že len ten, kto sám je v dobrej duševnej rovnováhe, môže podoprieť toho, kto túto rovnováhu stratil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.