Vzniká v dôsledku dlhodobej inhalácie škodlivín, ktorá vedie k zužovaniu dýchacích ciest. Ľudia, trpiaci touto chorobou majú pocity nedostatku vzduchu, kašlú, trápi ich produkcia hlienov a dýchavica.
Zdravotníci bijú na poplach, pretože na celom svete je evidovaných 44 mil. prípadov tejto choroby. CHOCHP je jedinou príčinou smrti, ktorá má celosvetovo stúpajúci trend výskytu. Štúdie ukazujú, že v roku 2020 dosiahne úmrtnosť na CHOCHP 6 mil. ľudí ročne, čím sa presunie zo šiestej na tretiu priečku v rebríčku hlavných príčin smrti. V Európe zomrie na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) ročne 200 300 tis. ľudí.
Výskyt CHOCHP sa v európskych krajinách pohybuje medzi 4 až
10 %, na Slovensku je to 5,5 %. Predpokladá sa však, že počty pacientov môžu byť vyššie, pretože mnoho z nich o svojom ochorení nevie. Problémy, ktorými trpia (dýchavica, chronický kašeľ a produkcia hlienov), svojmu lekárovi nenahlásia, pretože ich považujú za sprievodný znak fajčenia alebo jednoducho dôsledok vyššieho veku.
Rezervy sú aj v diagnostike. Môže sa stať, že ani sám lekár nepripisuje tieto príznaky chronickej obštrukčnej chorobe pľúc. Ak často pokašliavate, vykašliavate hlien (hlavne ráno po zobudení) a tento stav trvá minimálne 3 mesiace v roku po dobu 3 rokov, a naviac pozorujete, že čoraz ťažšie zvládate námahu, tak s najväčšou pravdepodobnosťou trpíte na CHOCHP. Majte na pamäti, že na tieto príznaky je potrebné upozorniť lekára, ktorý vás pošle na spirometriu. Spirometria je základným vyšetrením, ktoré sa používa na hodnotenie pľúcnych funkcií.
Chronická obštrukčná choroba pľúc sa nedá úplne vyliečiť. Včasná diagnostika však pomáha predísť zhoršovaniu zdravotného stavu a liečba smeruje k úľave symptómov a k zlepšeniu kvality života pacienta. V súčasnosti sa pri liečbe CHOCHP podávajú predovšetkým bronchodilatačné látky s dlhou dobou účinku, ktoré efektívne zmierňujú dýchavičnosť. Novinkou je liečba tiotropiom, ktoré stačí podávať raz denne.
Rizikovými faktormi pre vznik CHOCHP sú okrem fajčenia pracovné prostredie (napr. prašnosť, vdychovanie chemikálií, výparov a pod.), znečistený vzduch v domácom prostredí (napr. pri kúrení prírodnými palivami). Na zhoršovanie ochorenia má vplyv tiež znečistené životné prostredie. Takisto pasívne fajčenie prispieva k dýchacím problémom a obmedzeniu funkcie pľúc u detí, čo môže neskôr viesť k vzniku CHOCHP.
V súčasnosti je úmrtnosť na CHOCHP dva až trikrát vyššia u mužov ako u žien. Lenže ženy už dobiehajú v počte fajčiarok mužov, takže postupne sa zvyšuje úmrtnosť aj u nich. Nepodceňujte fajčenie, nie je také nevinné a u niekoho môže zapríčiniť katastrofický zdravotný stav. Čo ak to budete práve vy, kto si ho sám privolá? Ženy sa všeobecne viac starajú o svoje zdravie na rozdiel od mužov, ktorí sú v tomto voči sebe často nezodpovední. Ak sa prejavia spomínané príznaky CHOCHP u ich mužov a partnerov mali by trvať na návšteve u lekára.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.