ktorá vždy svojim kozmonautom dáva hodinky. Práve tie sú totiž jednou z najdôležitejších súčastí výbavy kozmonauta," vysvetľuje I. Bella a dodáva, že čas vo vesmíre plynie inak než na Zemi. "Tam jeden obeh okolo Zeme trvá 90 minút. Za hodinu a pol sa nám vystrieda deň a noc, za pozemských 24 hodín sa tak stane 16-krát. Nejaký pomyselný biobudík teda musí človek odstaviť a môže sa spoľahnúť len na hodinky, na ktorých je nastavený presný čas. Keď som letel ja, bol to moskovský čas, pretože riadiace centrum bolo neďaleko Moskvy."
Ivan Bella však dostal hodinky aj od ruskej kozmickej agentúry, tie boli od firmy Omega.
"Dostal som aj hodinky od Vladimíra Remeka zo závodu v Rusku, ktorý vyrába hodinky. Na displeji je môj portrét v skafandri. Dokonca mi hodinky podarovali aj kolegovia pri odchode z leteckého útvaru. Keď to tak vezmem, na presný čas sa môžem spoľahnúť do konca života."
A čím sú zvláštne hodinky od firmy Britling?
"Táto firma je známa tým, že vyrába hodinky pre letectvo. Určite majú presnú technológiu, sú odolné voči nárazom, vibráciám, kozmickému žiareniu. Sú to špeciálne vyrábané hodinky."
Idú presne?
"Relatívne áno, aj presnosť je relatívny pojem."
Čo sa týka ich hodnoty, tú podľa kozmonauta bude možné len ťažko vyčísliť.
"Majú špeciálny emblém francúzskeho letu, po ktorom bola pomenovaná misia, ktorej som sa zúčastnil. Bola vyrobená séria dvadsiatich kusov. Mám číslo tri, jednotku má ruský kozmonaut, veliteľ posádky Viktor Afanasiev, dvojku Francúz Jean-Pierre Haignére. Mal som ich na ruke v kozme. Bežná hodnota na trhu sa u tohto typu sa pohybuje okolo 80-tisíc korún. Musím však dať na nich opraviť displej, ktorý praskol, pretože sa s hodinkami hrali deti. Dúfam, že to nebude drahé. Keď sa mi pokazil remienok na "omegách", chceli za opravu štyri tisícky."
O dražbe Britlingov I. Bella nepremýšľa...
"Nie, možno to bude rodinný klenot, ktorý sa bude dediť z pokolenia na pokolenie. Možno skončia v múzeu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.