Korzár logo Korzár

Kráľova hoľa ponúka jeden z najkrajších pohľadov na Slovensko

Notoricky známa ľudová pieseň tvrdí, že na Kráľovej holi stojí strom zelený... No, veľmi ťažko predpokladať, že na samom vrchole kedysi skutočne

stál, aj keď pôvodná vegetačná pokrývka Kráľovej hole (1 946 m) v Nízkych Tatrách bola ľudskou činnosťou poriadne pozmenená. Najmä pasením v minulosti, najradikálnejším zásahom však bolo vybudovanie televíznej retranslačnej a vysielacej budovy na samom vrchole s typickým stožiarom v roku 1960. Človek zmenil panorámu legendami opradeného vrchu, jedného zo symbolov Slovenska k horšiemu, našťastie, na populárnej "Kráľovke" ostalo ešte stále čo obdivovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mohutný masív Kráľovej hole leží na hranici východného a stredného Slovenska a je najvyššou partiou východnej časti Nízkych Tatier, ktoré dostali podľa nej aj pomenovanie - Kráľovohoľské Tatry. Kráľova hoľa je hádam najdôležitejším rozvodím Slovenska - na jej úbočiach pramenia tri rieky - Hron, Čierny Váh a Hnilec, pričom ďalší z tu prameniacich potokov, Bystrá, je významným prítokom Hornádu. Oblá hoľa má zaujímavý satelitný vrchol alebo predvrchol v podobe Kráľovej skaly (1 690 m) v juhovýchodnom úbočí. Jej skalný, bridlicami tvorený vrchol vytvára zaujímavý kontrast s oblými tvarmi Kráľovej hole.

SkryťVypnúť reklamu

Turistov azda najviac láka pohľad z vrcholu, ktorému nechýba veľa ku dvom tisíckam metrov. Všeobecne sa ráta medzi najkrajšie na Slovensku vôbec a možno z neho obsiahnuť pohoria od Slanských a Zemplínskych vrchov na východe, až po najzápadnejšie výbežky Nízkych Tatier a Chočské vrchy na západe. Samozrejme, na južnej strane dominuje výhľadu nekonečný priestor Slovenského rudohoria a Poľana, na severe dominujú Vysoké a Západné Tatry. Za dobrej viditeľnosti sa dá na vrchole sedieť hodiny a ako pred plastickou mapou sa učiť v praxi zemepis Slovenska.

Okrem toho ponúka Kráľova hoľa aj ďalšie zaujímavosti. Na hlavnom hrebeni, smerom na západ, lemujú hrebeň zaujímavé vežovité skalné útvary. Sú z kryštalickej bridlice, doskovito uložené a možno na nich pekne dokladovať dôsledky vody a mrazu, teda periglaciálnej modelácie reliéfu. K nim patria ja takzvané tufury (zvlnené pôdy), teda pôdne kopčeky, ktoré modelovali ľadové ihličky. Severné úbočia masívu Kráľovej hole, vrátane od západu susediacich vrchov hlavného hrebeňa, nesú znaky ľadovcovej modelácie. Pochopiteľne, nebol to pevninský ľadovec, ale lokálne údolné ľadovce, či skôr firnoviská, ktoré ojedinelo vznikali počas štvrtohorných období, zvaných glaciály aj v záveroch severných dolín masívu Kráľovej hole.

SkryťVypnúť reklamu

Fantastickým zážitkom sú najmä v júni aj rozkvitnuté alpínske hole, nad hranicou kosodreviny, kde pestro kvitne viacero zaujímavých vysokohorských druhov rastlín, ktoré tu majú početné zastúpenie.

Kráľova hoľa je súčasťou Národného parku Nízke Tatry.

BEDEKER

Prístup: Na vrchol Kráľovej hole vedie päť výstupových značených ciest, asfaltová účelová komunikácia a navyše aj hrebeňový chodník. Dve značky vedú z obce Telgárt (881 m). Červená vedie lesom, neskôr hoľou, je pomerne pohodlná (pravda, ak si odmyslíme vyše tisícmetrové prevýšenie) a trvá 3 a 1/4 hodiny. O niečo náročnejšia je zelená značka, vedúca cez vrchol Kráľovej skaly (1 690 m), zaberie 3 a 3/4 hodiny. Z Horehronia vedie ešte modrá značka zo Šumiaca (880 m) cez Predné sedlo (1 451 m), za 3 a 1/4 hodiny. Azda najkrajšou cestou je tá zo sedla Pusté pole, ktorá je kombináciou žltej a modrej značky, vedie cez skalný amfiteáter Martalúzka s pekným vodopádom a trvá 3 a 1/2 hodiny. Napokon, krajinársky pekná, ale zdĺhavá cesta je zelená značka z Liptovskej Tepličky (919 m) cez sedlo Záturné (1 210 m), ktorá zaberie 4 a 1/4 hodiny. Pre náročnejších cyklistov, ale aj pohodlných peších je určená asfaltka zo Šumiaca.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosti okolia: hrebeň Nízkych Tatier - Stredná hoľa (1 876 m), Orlová (1 840 m), Bartková (1 790 m), Ždiarske sedlo (1 473 m). Muránska planina, Vernárska tiesňava, Dobšinská ľadová jaskyňa.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 225
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 250
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 070
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 099
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 786
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 221
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 548
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu