dispozícii, zvoliť zo širokej ponuky postrekovačov, trysiek a ventilov najvhodnejšie typy, správne ich rozmiestniť s ohľadom na chodníky, stromy, kry a pergoly, zobrať do úvahy bazén, posúdiť vplyv vetra, svetových strán a zatienenie pozemku, správne navrhnúť profily potrubia a ovládacích káblov a pod.
Inštalačné zavlažovacích zariadení túto službu väčšinou robia zadarmo. V konkrétnom mieste získajú všetky potrebné informácie, s vami prediskutujú vaše predstavy a po dohode na rozsahu a charakteru systému vypracujú návrh systému a cenovú ponuku.
Čo je dobré si pripraviť
* Pôdorys záhrady
Pokiaľ máte k dispozícii tzv. osadzovací plán od záhradného architekta, máte veľa práce ušetrenej. V osadzovacom pláne s uvedenou mierkou (väčšinou 1:50 alebo 1:100) je vždy vyznačený tvar a proporcie pozemku, potrebné dĺžkové miery, cesty, chodníčky, pergoly, posedenie i bazén a samozrejme všetky výsadby, ich charakter vrátane druhovej skladby a výšky. Vždy budú tiež vyznačené tvary a veľkosti trávnikových plôch a solitérne výsadby ako sú stromy a väčšie kry. Takýto plán je väčšinou postačujúcim podkladom. Pokiaľ je vaša záhrada už hotová a osadzovací plán nemáte k dispozícii je dobré si takýto plán vypracovať v zjednodušenej forme.
Nezabudnite uviesť orientáciu pozemku k svetovým stranám prípadne prevládajúci smer vetra. Kvalita návrhu bude totiž vždy zodpovedať kvalite predložených podkladov.
* Popis zdroja vody
Pre prvú fázu návrhu postačí charakterizovať typ pripojenia na zdroj vody a jeho parametre. Zdrojom vody býva najčastejšie pôvodná alebo budovaná vodovodná prípojka, studňa alebo dažďová nádrž prípadne kombinácia niekoľkých typov zdroja. Pokiaľ je zdrojom studňa je dobré poznať jej priemer, hĺbku resp.. tzv. výdatnosť a podľa týchto parametrov potom zvoliť vhodné čerpadlo. V prípade, že je už čerpadlo inštalované, pokúste sa zistiť jeho typ a parametre. Otázka zdroja vody je veľmi dôležitá a je dobré ju riešiť čo najskôr. Je dobré si uvedomiť, že čím bude kapacitnejší zdroj vody, tým nižšiu investíciu bude potrebné vložiť do vlastného zavlažovacieho systému. Dostatočne dimenzovaná vodovodná prípojka a vodomer je pomerne nenákladnou investíciou a pritom môže ušetriť tisícové čiastky na zavlažovacom systéme. Pokiaľ o inštalácii systému iba uvažujete, je dobré sa napriek tomu informovať u inštalačnej firmy na technické predpoklady zdroja vody na vašom konkrétnom prípade.
* Rozsah zavlažovania
Pokúste sa vytvoriť si vlastnú predstavu, ktoré plochy si budete priať systémom pokryť. Väčšinou sa jedná o trávnikové plochy, výsadby, skupiny kríkov atď. Pokiaľ rátate na niektorých plochách v blízkej budúcnosti s úpravami (bazén, posedenie a pod.) zvážte riešenie systému na týchto plochách v neskoršom období tak, aby novo inštalovaný systém nebolo nutné prerábať už po prvej sezóne. Dodatočne inštalovaný bazén uprostred trávnikovej plochy návrh systému zásadne ovplyvní...
* Výškové pomery na pozemku
Ak váš výkres neobsahuje vrstevnice zmerajte alebo seriózne odhadnite prevýšenie na pozemku aspoň v extrémnych bodoch - najvyššie a najnižšie miesto, a miesto napojenia na zdroj vody.
* Zdroj elektrickej energie
Zdroj elektrickej energie je podstatný hlavne v prípade, keď zvažujete použitie čerpadla. Príkon čerpadiel vhodných pre pozemok o rozlohe 700 - 1 000 m2 sa bude pohybovať okolo 1 - 1,5 kW. El. energiu budete potrebovať tiež pre napájanie ovládacej jednotky. Pozor! Existujú aj batériové ovládacie jednotky, ktoré nevyžadujú zdroj el. energie. Tieto jednotky pracujú po celý rok len s dvoma 9V batériami.
* Umiestnenie ovládacej jednotky
Dávame prednosť umiestnenia ovládací jednotky vo vnútornom prostredí (vonkajšia inštalácia je ale tiež možná) na viditeľnom mieste. Vhodnými miestami bývajú záhradné domčeky, garáže, pivnice a pod. Ovládacie jednotky sa nemontujú do studní alebo vlhkých podzemných šácht. Ak niektoré z hore uvedených informácií nemáte k dispozícii včas sa informujte.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.